Hlavní obsah

V Labském dole v Krkonoších je 1,4 metru sněhu, na začátek února nadprůměr

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

2. 2. 2022 19:51

V Labském dole v Krkonoších vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) naměřili 1,4 metru sněhu.

Článek

„Na začátku února jde o nadprůměrnou hodnotu,“ řekla botanička Správy KRNAP Petra Šťastná. V odlehlé části krkonošského údolí, v lokalitě Schustlerova zahrádka na úpatí lavinové dráhy, měří Správa KRNAP výšku sněhu několikrát za zimu od poloviny 90. let.

Teplota v Labském dole byla dnes mírně pod nulou a místy foukal silný vítr. „Z pohledu dlouhodobého měření jde tady na začátku února o nadprůměrnou hodnotu. Extrémy z tohoto období jsou 32 centimetrů a 160 centimetrů. Nejčastější hodnoty naměřené tady v minulých letech na začátku února jsou od 80 do 110 centimetrů,“ řekla Šťastná.

Správa KRNAP monitoruje v Krkonoších výšku sněhu, vývoj vrstev sněhu během zimy a jeho vliv na přírodu na několika místech, přičemž Labský důl je jedním z nich. Místo v Schustlerově zahrádce v Labském dole je v nadmořské výšce asi 1100 metrů a sklon svahu má průměrně zhruba 26 stupňů.

„Letošní zima není tak stabilní jako ta minulá. Letos se střídají oblevy s mrazivými obdobími. V poslední době nasněžilo, je to patrné i z profilu, kde je více než půl metru nového sněhu, tedy včetně toho přifoukaného,“ řekla Šťastná.

Poměrně slušnou výšku naměřené mocnosti sněhové pokrývky na začátku února považuje za pozitivní signál pro přírodu, podobná situace se sněhem jako v Labském dole je i jinde v Krkonoších. Za předpokladu, že bude na jaře sníh odtávat pomalu a postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody.

V Krkonoších dnes poprvé v této zimní sezoně lavinové nebezpečí po sněžení v minulých dnech stouplo ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

„Za takovéto situace nelze nic podcenit. Vyrazili jsme s klasickou lavinovou výbavou, dodržovali bezpečnostní podmínky. V Labském dole měříme už dlouho, víme do čeho jdeme, co tam čekat,“ řekla Šťastná.

Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo 30 až 35 centimetrů sněhu, za poslední dny to bylo až 70 centimetrů. Celková sněhová pokrývka na hřebenech dosáhla 80 až 120 centimetrů, uvedla dnes na webu horská služba.

Labský důl je spolu s Obřím a Dlouhým dolem lokalitou s nejvyšším počtem lavinových drah v celé ČR. Laviny jsou v Krkonoších nezastupitelným přírodním činitelem, který významně ovlivňuje rozmanitost hor. Působí jako zahradník a výrazným způsobem modelují tvář hor. Když se lavina utrhne, vyčistí celý svah od vzrostlých stromů a keřů. To vytváří podmínky pro existenci vzácných vysokohorských rostlinných druhů, které potřebují volné prostranství. Laviny také přispívají k existenci Krakonošových zahrádek - botanicky pestrých lokalit na lavinových drahách v závětří ledovcových karů.

Reklama

Související témata:

Doporučované