Hlavní obsah

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě vzácného nosorožce černého

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto

Reklama

V Safari Parku Dvůr Králové se v sobotu 4. března narodilo mládě nosorožce dvourohého nebo také černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samec.

Článek

Za poslední rok jde o třetí narozené mládě nosorožce tohoto druhu. Loni 4. března se narodil sameček, který dostal jméno Kyjev. V prosinci se narodila samice. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.

Podle dvorských chovatelů tvoří tři mláďata polovinu všech narozených nosorožců tohoto druhu v zoologických zahradách na celém světě v posledním roce.

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili královédvorští nosorožci.

Mládě je prvním potomkem nového chovného samce Embua, který do safari parku přibyl na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je sedmnáctiletá Maisha, která se narodila ve Dvoře Králové a v minulosti již mláďata měla.

Chovatelé počítají s tím, že by mládě mohli v následujících dnech vidět ve výběhu i návštěvníci. Mláďata narozená loni zatím žijí ve výbězích, kde je lidé nevidí.

Safari Park nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě jich žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců jižních bílých žije v Africe přibližně 20 000.

Královédvorský safari park je nejvýznamnějším chovatelem nosorožců černých východního poddruhu mezi zoologickými zahradami na celém světě. Ve Dvoře Králové se jich dosud narodilo, včetně posledního samce, 49. Ze Dvora Králové se do divočiny ve Rwandě a Tanzanii dosud vrátilo devět nosorožců černých východního poddruhu.

Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen před 50 lety. Zvířata z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Zatím se v zoo narodilo asi 60 nosorožců různých druhů.

V roce 2009 zoo poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po úhynu samců Suniho a Sudána zbývají nyní v Keni dvě samice, které jsou posledními zvířaty svého druhu na světě. Druh se vědci pokoušejí zachránit pomocí umělých technik reprodukce, protože zvířata v Ol Pejetě se už přirozeně rozmnožit nedokážou.

Reklama

Doporučované