Hlavní obsah

Strážníci ve Frýdlantu ode dneška začali sloužit každodenně

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

1. 6. 2022 21:55

Vlastní městskou policii si Frýdlant se 7500 obyvateli zřídil poté, co na konci roku 2021 vypršela smlouva s Libercem. Tamní strážníci na pořádek ve Frýdlantu dohlíželi deset let, Liberec sám ale má nedostatek strážníků.

Článek

Ve Frýdlantu na Liberecku začali ode dneška sloužit každodenně strážníci z nové městské policie. Zatím má Frýdlant pět strážníků. „Jsou to všechno bývalí strážníci z Městské policie Liberce. Jsou plně kvalifikovaní, kteří Frýdlant znají, protože tady sloužili,“ uvedl místostarosta města Dan Ramzer (ODS). Od června mělo být původně strážníků šest. „Jeden čekatel to vzdal, nebyl úspěšný u zkoušek,“ řekl místostarosta. Nadále ale věří, že do konce roku budou mít ideální formát 1+8. „Tedy jeden velitel a osm strážníků, kteří budou schopni při optimálním rozpisu služeb odsloužit drtivou většinu roku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ dodal.

Zatím bude v práci každý den jedna hlídka ve 12hodinových nepravidelných směnách. „Někdy to bude v noci, někdy to bude přes den, ale každý den by v ulicích Frýdlantu měl půl dne někdo sloužit. Vlastně to bude podobné jako v době, kdy ve Frýdlantu končila Městská policie Liberec. Také tu každý den někdo byl, ale jen na půl dne, někdy na denní a někdy na noční službu,“ uvedl velitel Městské policie Frýdlant Petr Šantavý. Hlídky budou složené buď ze dvou strážníků, nebo z jednoho strážníka psovoda, kterého bude doprovázet jeho pes.

Podle starosty Jiřího Stodůlky (ODS) se v předchozích měsících ukázalo, že strážníky potřebují. „Měli jsme třeba se začátkem stavební sezony problém udržet pořádek při parkování, tak aby se auta nemotala po staveništích,“ řekl starosta. Přínos strážníků se podle něj ukázal už v květnu, kdy v ulicích mohli místní vidět první dva strážníky.

„Lidé si strážníky ve městě pochvalují. Ze svodek, které máme k dispozici ,je vidět, že už řeší takové ty klasické přestupky proti pořádku ve městě, dohlížejí na správné parkování, umějí vykázat narkomany či opilce z veřejného prostranství, kde brání běžnému provozu a reagují také na podněty od veřejnosti,“ dodal. Podle Šantavého měli v květnu 18 služeb, při nichž řešili 31 oznámení. V deseti případech šlo o narušování veřejného pořádku a ve 14 o přestupky v dopravě. „Pak se na nás obraceli lidé s informacemi o vloupání do chatek, ztrát klíčů, nálezů injekčních stříkaček a pomáhali jsme odchytávat psy,“ dodal.

Vedení radnice odhaduje, že na městskou policii bude muset letos i příští rok vynaložit šest až sedm milionů korun. Předpokládané náklady na jednoho strážníka v prvním roce by se měly pohybovat mezi 750 tisíc až 800 tisíc korun, v tom jsou jednak mzdové náklady a pak také náklady na vybavení a techniku.

Reklama

Doporučované