Hlavní obsah

Bohumín zprovoznil na dvou hřbitovech kolumbária

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

9. 5. 2022 22:30

Bohumín na Karvinsku zprovoznil na dvou hřbitovech nová kolumbária s 312 schránkami, v nichž mohou lidé uložit popel zemřelých příbuzných. Jejich vzhled odkazuje na tradiční městskou architekturu z červených cihel.

Článek

Zájemci už si kolumbária mohou pronajímat. „Reagovali jsme na zvýšenou poptávku našich obyvatel po možnosti uložit popel zemřelých příbuzných v kolumbáriu. Připravili jsme proto projekt na jejich výstavbu, aby naše hřbitovy splňovaly současné nároky na pohřbívání. V rámci připravované rekonstrukce interiéru obřadní síně zrušíme technicky i kapacitně nevyhovující kolumbárium,“ uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Na hřbitově ve Starém Bohumíně je postaveno devět bloků s 216 schránkami k ukládání uren, v Novém Bohumíně pak čtyři bloky s 96 výklenky. Stěny s výklenky jsou zhotoveny z červených cihel a umělého kamene a podobají se tak historickým stavbám v neogotickém stylu, které jsou pro město typické. Schránky jsou kvůli případným vandalům uzavřeny žulovou krycí deskou tak, aby se předešlo krádežím či poškození uren. Každá schránka má i veřejně přístupný prostor na pokládání květin, fotografií či svíček. „Co se týká štítku se jmény zemřelých, ten bude prostřednictvím pohřební služby vyroben v jednotném designu. Je možné jej samozřejmě doplnit o fotografii a údaj o narození a úmrtí,“ řekla Eva Liszoková z odboru životního prostředí a služeb.

Stavební práce trvaly zhruba rok a město za ně zaplatilo 2,3 milionu korun. Za pronájem jedné schránky, která pojme až čtyři urny, zaplatí pozůstalí ročně 350 korun. Je ale nutné uhradit pronájem na pět let dopředu. Pohřební služba má k dispozici seznam zájemců, které nyní postupně kontaktuje. Další se mohou hlásit průběžně. „Jen chceme upozornit budoucí nájemce, že schránky jsou přidělovány postupně podle číselné posloupnosti, nikoliv na základě vlastního výběru,“ doplnila Liszoková.

Kromě kolumbárií město na všech pěti městských hřbitovech letos doplnilo také kontejnery na tříděný odpad včetně nádob na bioodpad. Opravuje také plot hřbitova v Záblatí. Údržba pěti hřbitovů stála loni městskou pokladnu 2,7 milionu korun, na poplatcích za hrobová místa se vybralo 907.000 korun.

Reklama

Související témata:

Doporučované