Hlavní obsah

Keltský skanzen u Nasavrk plánuje stavbu druidovy svatyně

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

9. 10. 2022 9:01

Keltský skanzen u Nasavrk na Chrudimsku připravuje další rozšíření areálu. Stavby tam vznikají postupně, další v plánu je druidova svatyně.

Článek

Druidova svatyně by mohla být hotová na konci příštího roku. ČTK to řekl Ondřej Vojtíšek, předseda sdružení Boii, které skanzen provozuje.

„Jedná se o kruhovou stavbu obehnanou lichoběžníkovou palisádou. Existují pozůstatky staveb, které archeologové interpretují jako svatyně, z toho vycházíme,“ řekl Vojtíšek.

Vnitřní vybavení stavby už bude interpretací členů spolku, o tom, jak svatyně vypadaly uvnitř, doklady neexistují. Výslednou podobu ještě spolek konkrétněji vymyšlenou nemá. „Mnoho toho nevíme, druidové patrně byli léčitelé, nositelé moudrosti,“ řekl Vojtíšek.

Na jaře příštího roku by podle něj mohly začít přípravné práce, na konci roku by pak stavba mohla nejspíš být hotová. Vše vyjde na jednotky milionů korun, kalkulaci z minulého roku musí spolek vzhledem ke stoupajícím cenám přepočítat.

Mnoho činností dělá spolek svépomocí a díky práci dobrovolníků. Ovšem na velké stavby je potřeba najmout profesionály, truhláře, tesaře, část interiérového vybavení budou mít na starosti různí umělečtí řemeslnicí, dodal Vojtíšek.

Náš spolek též připravuje projekt výstavby nového dvorce určeného jako zázemí pro řemeslné aktivity a školní programy. Rádi bychom získali prostředky na stavbu domu keltského obchodníka.
Lukáš Blažek, emeritní předseda spolku Boii

Další projekty budou podle zástupců spolku následovat v dalších letech. „Náš spolek též připravuje projekt výstavby nového dvorce určeného jako zázemí pro řemeslné aktivity a školní programy. Rádi bychom získali prostředky na stavbu domu keltského obchodníka,“ řekl emeritní předseda spolku Boii Lukáš Blažek.

V areálu už je několik keltských staveb jako dílna kovolitce, domy kováře, kameníka, hrnčíře, přístřešek rybáře, venkovní kuchyně, tkalcova polozemnice, dílna mincíře nebo z loňska je hotový dům náčelníka.

Během roku se ve skanzenu koná mnoho akcí, nejbližší je v sobotu 15. října Archeoden k mezinárodnímu dni archeologie. Od 28. do 30. října bude Samhain, keltský svátek zemřelých. Areál se ještě otevře před Vánocemi, 10. a 11. prosince návštěvníkům představí keltské Vánoce.

Výstavbu svatyně chce hejtmanství podpořit dotací. Kraj spolku nejspíš poskytne půl milionu korun, v dalším roce pak další peníze, uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Pardubický kraj podpořil skanzen opakovaně, dotace mu dával i v minulých letech.

„Keltský skanzen v Nasavrkách se v posledních letech velmi výrazným způsobem rozvíjí a rozšiřuje svoje aktivity směrem k odborné, ale i široké veřejnosti a žákům a studentům nejen z našeho regionu. Svým zaměřením se jedná o jediný skanzen svého druhu ve střední Evropě, který zachycuje podobu keltského města,“ řekl Netolický.

Skanzen je otevřený od roku 2016. Návštěvnickou sezonu má od dubna do října. V letošní sezoně ho navštívilo kolem 20 000 lidí. Spolek Boii stojí za neziskovým projektem Země Keltů, který zastřešuje aktivity pro veřejnost a které prezentují keltské osídlení v regionu Železných hor. Centrem dění je právě skanzen u Nasavrk.

Reklama

Související témata:
Nasavrky

Doporučované