Hlavní obsah

Na Homolce zavedli pacientovi nový typ bezdrátového kardiostimulátoru

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

25. 3. 2022 12:33

Lékaři Nemocnice Na Homolce v Praze zavedli pacientovi na začátku února nový typ bezdrátového kardiostimulátoru, takzvaný dvoudutinový stimulátor, který se implantuje do srdeční komory a síně.

Článek

Dosud se tyto bezdrátové přístroje omezovaly na jednodutinovou stimulaci, zaváděly se buď do pravé komory, nebo síně. Novou technologii už má 21 pacientů.

Nemocnice uvedla, že zavedení nového typu kardiostimulátoru se jako první na světě uskutečnilo 3. února právě v Nemocnici Na Homolce. Zákrok vykonal tým kardiologů pod vedení Petra Neužila ve spolupráci s Vivekem Reddym z nemocnice Mount Sinai v New Yorku, která s Homolkou dlouhodobě spolupracuje.

Bezdrátové kardiostimulátory lékaři implantují přímo do srdce pomocí katétru. Takový výkon představuje podle lékařů pro pacienty větší komfort a menší riziko komplikací. Nový typ dvoudutinového stimulátoru podle lékařů přinese pacientům s poruchami srdečního rytmu nové možnosti léčby.

„V roce 2012 jsme byli vůbec prvním pracovištěm na světě, kde se pacientům implantoval bezdrátový kardiostimulátor do pravé komory. Jsme velmi hrdí na to, že jsme i tento zákrok mohli provést ve světové premiéře. Vnímám to jako potvrzení vysoké úrovně celé české kardiologie. Pevně věříme, že se dvoudutinové leadless (bezdrátové) kardiostimulace brzy prosadí do běžné klinické praxe,“ řekl kardiolog Neužil.

Zavedení nového typu přístroje je součástí mezinárodní studie, do které bude zařazeno až 550 pacientů na maximálně 80 místech po celém světě. Všichni pacienti budou sledováni po dobu minimálně 12 měsíců po implantaci.

Reklama

Doporučované