Hlavní obsah

Třebíč otevřela zrekonstruované převlékárny říčních lázní Bohuslava Fuchse

Foto: Lucie Kořistová

Třebíč.

Reklama

10. 6. 2022 18:54

Třebíč slavnostně otevřela zrekonstruovanou budou převlékáren někdejších říčních lázní. Práce na obnově památky, kterou navrhl architekt Bohuslav Fuchs, trvaly od roku 2016 a staly více než 12 milionu korun.

Článek

Patrovou stavbu se 160 kabinami budou moci využívat k původnímu účelu návštěvníci koupaliště Polanka.

Při opravě dřevěné stavby se řešila výměna a repase některých kusů. Podle dochovaných fotografií se do původní podoby vrátila římsa i nápis na budově. Barevně se vrátila do původních odstínů, které odhalil průzkum před opravou. Částkou 5,7 milionu Kč ji dotovalo ministerstvo kultury.

Rekonstrukce převlékáren zvítězila v krajském kole soutěže Památka roku. Ocenění si zástupci města převzali letos v dubnu.

Říční lázně Polanka se začaly stavět v roce 1933. Patří k Fuchsovým ojedinělým návrhům, protože namísto železobetonové konstrukce jsou výhradně ze dřeva. Konstrukce se navíc dochovala v autentické podobě včetně výplní dveří, kování a laviček v kabinách. Podle památkářů jsou citlivě usazené do údolí řeky Jihlavy a tvoří hodnotný krajinotvorný prvek. Stojí na bývalé valdštejnské louce na podklášterské straně řeky, pojmout mohly až 1200 lidí. Slavnostně je otevřeli 27. května 1934. Koncem 70. let byl v sousedství vybudován plavecký areál. Dřevěné převlékárny už byly řadu let z bezpečnostních důvodů veřejnosti nepřístupné.

Nyní je budou moci návštěvníci plovárny znovu využívat. Celý areál se chystá město modernizovat. Zásadní je zajištění vyhřívání vody bazénů. Úprava staveb v areálu má se starou převlékárnou korespondovat alespoň částečně díky dřevěnému obložení.

Reklama

Související témata:

Doporučované