Hlavní obsah

Rekonstrukci Sankturinovského domu v Kutné Hoře zkomplikoval prasklý sloup

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

29. 9. 17:44

Rekonstrukce Sankturinovského domu, který patří k nejstarším památkově chráněným budovám v Kutné Hoře, se zkomplikovala.

Článek

V sousedním domku, jehož oprava je součástí rozsáhlého projektu, dělníci odhalili prasklý sloup. Klenby musely být provizorně podepřeny, rekonstrukce se kvůli tomu prodraží, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).

„Zjistilo se, že je tam prasklý nosný sloup. Řeší se to z hlediska statiky,“ uvedl Viktora. Klenby musely být zatím podepřeny dřevěnou výztuží. Podle starosty to bude znamenat náklady navíc, stejně jako neplánovaná oprava střešní konstrukce. O kolik celková částka vzroste, je zatím otázkou. Nejde přitom o jediné problémy, které se při rekonstrukci objevily. Před bouráním nepůvodních příček museli stavbaři také odstranit azbestovou zátěž v odvětrávacích šachtách.

Rozsáhlá obnova Sankturinovského domu začala letos a potrvá zhruba rok. Včetně instalace nových expozic má vyjít zhruba na 60 milionů korun bez DPH. Většinu nákladů pokryje dotace. V budově je nutné hlavně vyměnit podlahy a udělat nové rozvody vody a elektřiny.

Dělníci nyní odkrývají podlahy a vyzdívají příčky na toaletách. Infocentrum a Galerie Felixe Jeneweina se ze Sankturinovského domu po dobu rekonstrukce přestěhovaly do náhradních prostor. Galerie nyní sídlí v domě U Havířů v Šultysově ulici, informační centrum je v Kollárově ulici. Sankturinovský dům se má po dokončení oprav ve větší míře otevřít návštěvníkům, prohlédnout si ho budou moci od sklepení až po nejvyšší podlaží včetně podkroví.

Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované