Hlavní obsah

Republikáni oficiálně jmenovali Trumpa kandidátem na prezidenta

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

24. 8. 2020 19:46

Republikánská strana na svém nominačním sjezdu oficiálně jmenovala stávajícího prezidenta Donalda Trumpa kandidátem pro listopadovou volbu hlavy USA. Trump se následně na sjezdu nečekaně osobně objevil.

Článek

V projevu obvinil demokraty, že využívají pandemie koronaviru, aby republikánům „ukradli volby“.

Listopadové hlasování označil Donald Trump za „nejdůležitější volby v historii naší země“. „Naše země se může vydat opravdu špatným směrem. Jestliže tenhle chlápek vyhraje, bude nás vlastnit Čína,“ pohrozil ve své řeči americký prezident a opakovaně na demokraty a jejich prezidentského kandidáta Joea Bidena útočil.

Od přítomných si Trump hned v úvodu vysloužil nadšené skandování: „Další čtyři roky.“ „Jestli ho chcete opravdu naštvat, měli byste křičet dalších 12 let,“ reagoval na skandování prezident. Následně vyjmenoval, co všechno se podle něj za jeho vlády podařilo vylepšit a zajistit - ekonomiku, pracovní místa, fungování armády, bezpečnost hranic. Chválil rovněž, jak se daří administrativě vypořádávat s pandemií koronaviru. Demokraty naopak obvinil, že chtějí v listopadovém hlasování zvítězit pomocí podvodů. „Využívají covid, aby nám ukradli volby,“ prohlásil Trump.

Kvůli pandemii nemoci covid-19, v níž jsou USA jednou z nejhůře zasažených zemí, se čtyřdenní konference, stejně jako minulý týden ta demokratická, uskuteční v příštích dnech z velké části virtuálně. Právě o nominaci Trumpa se nicméně na dálku nehlasovalo a hlasování proběhlo přímo v sále.

Na republikánském nominačním sjezdu by měla později vystoupit i Trumpova manželka Melania, ministr zahraničí Mike Pompeo či všechny Trumpovy děti vyjma nejmladšího syna Barrona. Ve středu pronese projev viceprezident Mike Pence (61), ve čtvrtek pak program uzavřou vystoupení republikánských lídrů z obou komor Kongresu a nakonec další projev prezidenta USA.

Trump se v souboji o další čtyři roky v Bílém domě střetne s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem (77). Toho jako kandidáta potvrdil nominační sjezd demokratů minulý týden.

Podle průzkumů preferencí je zatím „papírovým favoritem“ blížících se voleb právě bývalý viceprezident Biden, s nímž jako kandidátka na viceprezidentku jde do volebního souboje senátorka Kamala Harrisová (55). Volby se konají v době, kdy se USA potýkají s řadou velkých výzev, mimo jiné s hospodářskou recesí, pandemií covidu-19 či protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované