Hlavní obsah

Jako za stalinských represí, reagovalo Česko na rozhovor s Pratasevičem

Foto: Profimedia.cz

Zadržený novinář Raman Pratasevič na snímku z loňského léta.

Reklama

4. 6. 6:36
aktualizováno • 4. 6. 19:45

Zadržený novinář Raman Pratasevič se ve čtvrtek objevil v běloruské státní televizi, kde se přiznal k organizování běloruských protestů. České ministerstvo zahraničí jeho vystoupení označilo za vynucené a zjevně zmanipulované.

Článek

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič se ve čtvrtek objevil v běloruské státní televizi, kde se v rozhovoru v slzách doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Pratesevičova rodina a opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.

Běloruská bezpečnost zadržela Prataseviče a jeho partnerku Sofiji Sapegovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách potřetí.

„Je bolestné sledovat ‚přiznání‘ Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,“ uvedl Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickými vězni,“ napsal na Twitteru.

Pratesevičova rodina a běloruská opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem. Za vynucený a zmanipulovaný jej označilo také české ministerstvo zahraničí. „Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, které poskytlo ČTK.

Zadržení se podle ministerstva uskutečnilo v rozporu s mezinárodním právem. Česká Republika proto podpořila zavedení sankcí EU vůči Lukašenkovi a dalším, kteří „prostřednictvím brutálních represí pomáhají udržovat jeho autoritářský režim u moci“, uvedlo ministerstvo. Připomenulo také, že Česko byla jednou z prvních zemí, která zakázala na svém území lety běloruské společnosti Belavia, a aktivně podpořilo dnešní rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských leteckých dopravců do unijního vzdušného prostoru.

„Ve středu se setkám s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Budeme diskutovat o situaci v Bělorusku a samozřejmě i o případu Ramana Prataseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Cichanouská přijede do Prahy počátkem příštího týdne na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS)Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná. Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl Pratasevič. „Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu. Ke konci rozhovoru se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi době a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách. Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované