Hlavní obsah

Rijád ohlásil zmírnění trestů pro vrahy novináře Chášukdžího

Foto: Profimedia.cz

Novinář Džamál Chášukdží.

Reklama

7. 9. 2020 19:10

Saúdskoarabský prokurátor ohlásil nový verdikt v kauze vraždy novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Pět lidí odsouzených za vraždu původně k trestu smrti dostalo nově 20leté vězení.

Článek

Pět lidí bylo původně za vraždu novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího odsouzeno k trestu smrti. Nově odsouzení dostali trest 20 let vězení. Zbylí tři odsouzení dostali tresty v rozpětí od sedmi do deseti let vězení. Informovala o tom stanice Al-Arabíja. Saúdskoarabská agentura SPA napsala, že verdikt je konečný.

Kvůli vraždě spáchané v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu bylo v Saúdské Arábii vyšetřováno 31 lidí. Z nich 21 bylo zatčeno a proces pak začal s 11 z nich. Konal se ale za zavřenými dveřmi a podle kritiků neodpovídal mezinárodním standardům. Prokuratura pro pětici souzených požadovala tresty smrti.

Zvláštní vyšetřovatelka OSN Agnès Callamardová dnes verdikt odsoudila jako „soudní parodii“. „Tyto rozsudky nemají žádnou právní ani morální legitimitu,“ napsala Callamardová na Twitteru. „Padly na závěr procesu, který nebyl ani spravedlivý, ani průhledný.“ Ke kritice se připojila i turecká snoubenka zavražděného Chášukdžího, která proces označila za „frašku“.

Loni v prosinci rijádský trestní soud vynesl tresty smrti nad pěti lidmi usvědčenými podle tehdejší zprávy z přímé účasti na vraždě. Další tři lidé dostali tresty vězení v úhrnné délce 24 let a tři zbylí pak byli osvobozeni.

Chášukdžího děti letos vrahům odpustily, což pětici odsouzenců zachránilo před vykonáním trestů smrti, ale rozhodnutí o vině se nezměnilo.

Likvidace Chášukdžího, který si přišel na konzulát vyřídit osobní doklady a jehož tělo se dosud nenašlo, obrátilo pozornost světa na korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnohé státy jsou toho názoru, že právě on dal k zabití nepohodlného kritika pokyn. Princ to ale odmítá.

Další proces byl letos zahájen v Turecku, které soudí za vraždu v nepřítomnosti 20 lidí, mezi nimi i bin Salmánovy spolupracovníky. V Turecku je nejvyšší možný trest doživotí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované