Hlavní obsah

Robot YuMi dirigoval orchestr a Andreu Bocelliho. První stroj, který to zvládl

Robot dirigentem? Svou premiéru měl na zakončení Mezinárodního festivalu robotiky (Video: Reuters)

 

Reklama

17. 9. 2017 17:05

Švýcarský robot-dirigent nazývaný YuMi si v pondělí odbyl svou premiéru před živým publikem. I přes své téměř dokonalé pohyby ale není, na rozdíl od svého lidského kolegy, schopen improvizovat.

Článek

Švýcarský humanoidní robot YuMi se stal prvním strojem, který dvěma rukama dirigoval orchestr. V italské Pise se pod jeho taktovkou rozezněly tóny hudebního tělesa Lucca Philharmonic Orchestra i hlas světoznámého tenoristy Andrea Bocelliho. Příležitostí ke skloubení moderní technologie a klasické hudby byl pondělní galavečer zakončující Mezinárodní festival robotiky.

„YuMi se vyznačuje velmi vysokou úrovní plynulosti gest, neuvěřitelnou měkkostí a jemnými nuancemi ve výrazu,” prohlásil ředitel Verdiho divadla v Pise a dirigent Andrea Colombini.

Robot, jehož jméno je odvozeno od slov „you” a „me” (v překladu „ty” a „já”), se pohyby naučil od dirigenta Colombiniho. Ten držel jeho ruce při zkouškách a stroj se tak naučil správná gesta.

Oproti svému lidskému kolegovi má však robot společnosti ABB jednu zásadní nevýhodu. I přes své téměř dokonalé pohyby není schopen improvizovat.

Jediným YuMiho předchůdcem v oboru dirigování je robot Asimo, který si vyzkoušel dirigování orchestru v roce 2008. Japonský průkopník ale používal téměř výhradně jen pravou ruku, zatímco YuMi dirigoval obouruč.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované