Hlavní obsah

Roboti japonské vesmírné agentury pořídili první fotografie povrchu asteroidu Ryugu

Foto: JAXA

Fotografie povrchu asteroidu Ryugu pořízená roboty japonské vesmírné agentury.

Reklama

24. 9. 2018 14:35

Dvojice robotů japonské vesmírné agentury JAXA po úspěšném přistání na asteroidu Ryugu poslala na Zemi první fotografie jeho povrchu. Přistání japonských robotů na povrchu asteroidu bylo teprve druhým kontrolovaným přistáním na takovém tělese v historii.

Článek

Roboty v pátek v blízkosti asteroidu vypustila sonda Hajabusa 2. „Omlouváme se, že jsme vás nechali čekat!“ napsala na Twitteru JAXA o dění na asteroidu vzdáleném od Země zhruba 280 milionů kilometrů krátce po vypuštění robotů ze sondy. „Máme potvrzeno, že oba rovery přistály na povrchu Ryugu. Jsou v dobrém stavu a odesílají fotografie a data. Rovněž potvrzujeme, že se po povrchu pohybují,“ dodala agentura.

„Když jsem viděl, že se robotům podařilo úspěšně pohybovat po asteroidu a zkoumat jeho povrch, dojalo mě to,“ řekl pro americkou CNN vedoucí manažer mise Makoto Jošikawa. „Spokojený jsem hlavně s fotografiemi z bezprostřední blízkosti povrchu,“ dodal.

Foto: JAXA

Povrch asteroidu Ryugu v levém dolním rohu.

První obrázky zaslané dvojicí robotů zpět do Japonska vědce, co se kvality týče, lehce zklamaly. Sondy je pořídily při skocích, pomocí kterých se po povrchu pohybují. „Že byly fotografie rozmazané, mě zklamalo. Na druhou stranu nám potvrdily, že pohyb skoky se ukázal jako účinný,“ uvedl pro CNN vedoucí programu MINERVA Tecuo Jošimicu.

Zhruba kilogramové válcovité aparáty jsou vybaveny kamerami, teplotními senzory, gyroskopem a akcelerometrem, který měří zrychlení. Po povrchu asteroidu zařízení vzhledem k mimořádně nízké přitažlivosti nepopojíždějí, ale poskakují. Každý skok, který trvá 15 minut, umožňuje přesun až o 15 metrů.

S prvním sběrem vzorků z povrchu počítá JAXA na konci října. Při tomto manévru se Hajabusa 2 těsně přiblíží k povrchu a vzorky odebere pomocí sběrné hubice. Příští rok v březnu či dubnu pak sonda vystřelí na asteroid projektil, který vytvoří malý kráter. Z jeho nitra chce JAXA rovněž pomocí hubice odebrat další vzorek. Se získaným se pak vrátí na Zemi do konce roku 2020.

Vedle Japonska se dosud řízeně přistát na asteroidu podařilo jen Spojeným státům. Americká sonda Shoemaker v roce 2001 úspěšně dosedla na povrch Erota vzdáleném zhruba 315 milionů kilometrů od Země, čímž USA získaly celosvětové prvenství v takovémto druhu expedic. V rámci této mise ale zpět na Zemi nebyl dopraven žádný vzorek.

Přistání na Erotu nebylo plánované, letové středisko se pro něj rozhodlo po vyčerpání paliva sondy. Po dosednutí byl Shoemaker stále v kontaktu se Zemí, žádné fotografie ale kvůli nevhodnému sklonu kamer získány nebyly.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované