Hlavní obsah

Rok od útoku na vánoční trh v Berlíně odhalila Merkelová na náměstí památník

Německá kancléřka Merkelová odhalila památník obětem loňského teroristického útoku (Video: AP)

 

Reklama

19. 12. 2017 14:37

Německá kancléřka u pomníku obětem teroristického útoku, ke kterému došlo přesně před rokem, řekla, že je potřeba udělat vše pro to, aby se lidé postižení útokem mohli co nejlépe vrátit do života.

Článek

V Berlíně byl v úterý po poledni odhalen památník obětem teroristického útoku na vánoční trh, při němž přesně před rokem zemřelo 12 lidí a sedm desítek dalších bylo zraněno. Připomíná i Češku Naďu Čižmárovou, která při útoku islámského radikála také zahynula. Smuteční akce na náměstí Breitscheidplatz, po které bude následovat řada dalších, se zúčastnili i prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkelová.

Podle Merkelové je potřeba udělat vše pro to, aby se lidé postižení loňským teroristickým útokem v Berlíně mohli co nejlépe vrátit do života. Také ona sama se chce poučit z chyb v přístupu k pozůstalým. Ti šéfku německé vlády začátkem prosince tvrdě kritizovali v otevřeném dopise.

Okolnosti teroristického útoku rok poté shrnul redaktor Seznam Zpráv Martin Jonáš.

„Teroristický útok z 19. prosince 2016 zanechal stopy v srdcích lidí v Berlíně i jinde,“ řekl u památníku berlínský starosta Michael Müller. „Ukažme teroristům společně, co nás dělá silnými, totiž schopnost žít s ostatními společně v míru a uchovat si v nás to nejlepší; to, co jim chybí - lidskost a víra v budoucnost,“ vyzval zúčastněné.

Podobné přání nese i památník samotný. „Za pokojné soužití všech lidí“ stojí od úterý na schodech vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma, v jehož bezprostřední blízkosti loni atentátník vjel kamionem do davu na vánočním trhu. Jsou na nich jednotlivě zvěčněna i jména všech 12 obětí a země, z nichž pocházely.

Napříč památníkem, jenž byl v úterý obložen světlými růžemi a fotografiemi některých obětí, se táhne dlouhá trhlina. Symbolizuje přelom, který útok v životech postižených i ve společnosti způsobil. Pozůstalí, včetně manžela zabité Češky Petra Čižmára, se podíleli na zaplnění části trhliny zlatavým kovem, jenž má symbolizovat postupné hojení ran.

„Já si myslím, že je důležité, aby tam ten památník byl. Aby se nezapomnělo na to, že se tady něco stalo,“ řekl Čižmár v pondělí českým novinářům. Památník považuje za vkusný.

V úterý - v den prvního výročí útoku - zůstal vánoční trh uzavřen, stejně jako některé okolní ulice. Na místě jsou stovky policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sil, řada z nich s automatickými zbraněmi. Okolo náměstí Breitscheidplatz, které se nachází v západní části německé metropole, jsou také desítky policejních a záchranářských aut a nejméně jeden obrněný vůz.

Už dopoledne se v Pamětním kostele císaře Viléma uskutečnila neveřejná mezináboženská bohoslužba. „Mnoho pozůstalých a zraněných - mnoho z nich - mělo po atentátu pocit, že je stát nechal na holičkách,“ prohlásil v proslovu v kostele prezident Steinmeier. Kvůli chybám úřadů při sledování atentátníka, ale i kvůli nedostatečné podpoře po útoku pozůstalí tvrdě kritizovali kancléřku Merkelovou. Ta se s nimi v pondělí poprvé setkala.

Odhalením památníku pietní akce neskončily. Během dne se na místě uskuteční několik dalších vzpomínek, kterých se od dvou hodin může účastnit i veřejnost. Večer ve 20:02, tedy přesně v okamžiku atentátu, se na 12 minut rozezní kostelní zvony.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované