Hlavní obsah
Online

Pandemie sílí. Na světě dnes přibylo vůbec nejvíc nakažených

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

12. 7. 7:40
aktualizováno • 12. 7. 22:33

V USA přibylo v sobotu podle Univerzity Johnse Hopkinse dalších 66 528 nových případů nákazy koronavirem. Prudký nárůst hlásí i Brazílie. V Česku se sobotní počet nových případů dostal pod stovku. Dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Po celém světě se podle ní za 24 hodin infekce potvrdila u rekordních 230 370 osob. Denní počty úmrtí spojovaných s covidem-19 zůstávají stabilní a pohybují se kolem 5000 denně, píše agentura Reuters.

- Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od začátku pandemie objevil na veřejnosti s rouškou, která se stala ve Spojených státech předmětem vášnivé politické debaty. Trump si dal na obličej roušku při návštěvě nemocnice Waltera Reeda na předměstí Washingtonu, kde se setkal se zdravotníky a zraněnými vojáky. „Když jste v nemocnici, kde mluvíte s mnoha vojáky a lidmi, z nichž někteří jsou právě po operaci, je nošení roušky skvělá věc,“ prohlásil.

- Brazílie, koronavirem druhá nejpostiženější země světa po Spojených státech, ohlásila za sobotu dalších 1071 úmrtí a 39 023 nových případů nákazy.

- Během soboty přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku, o víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů. Vyplývá to z informací na webu Ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30.

SVĚTOVÉ DĚNÍ JSME SLEDOVALI ONLINE I VČERA:

 • Katalánsko znovu uvalí karanténu na 200 000 obyvatel

  Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v části Katalánska, jež se budou týkat asi 200 000 lidí. Ke kroku tamní úřady přikročily kvůli prudkému nárůstu případů v regionu, informovala agentura AFP.

  Zákaz vycházení se bude týkat oblasti kolem města Lérida, které leží asi 100 kilometrů od pobřeží. Místní obyvatelé budou muset zůstat ve svých domovech od nedělní půlnoci, uvedl místní činitel. Oblast je již od sobotního večera izolována od zbytku Katalánska a tamní nemocnice mají již téměř naplněné kapacity. Od pondělí budou moci místní vycházet ven jen do práce, k lékaři či na nákup potravin. Zakázána budou shromáždění více než deseti lidí.

 • Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

  Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, v neděli šéfa Bílého domu kritizoval za to, že promrhal čtyři měsíce, než si nasadil na veřejnosti ochrannou roušku. Trump se objevil s touto ochrannou pomůckou na veřejnosti poprvé v sobotu při návštěvě nemocnice Waltera Reeda na předměstí Washingtonu. Dlouhodobě přitom roušku odmítal nosit i přesto, že zakrývání nosu a obličeje již několik měsíců doporučují americké zdravotní úřady.

 • Svět hlásí nový rekord, přes 230 000 nakažených za den

  Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Po celém světě se podle ní za 24 hodin infekce potvrdila u rekordních 230 370 osob. Denní počty úmrtí spojovaných s covid-19 zůstávají stabilní a pohybují se kolem 5000 denně, píše agentura Reuters.

 • Na Karvinsku během soboty přibylo 21 lidí s nemocí covid-19

  Na Karvinsku během soboty přibylo 21 lidí s nemocí covid-19. Na svém facebookovém profilu to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). V pátek přibylo 36 nemocných. Celkem bylo dosud v Moravskoslezském kraji 3590 lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili. Čísla za neděli budou známa v pondělí ráno.

 • Počet případů koronaviru klesl pod stovku, v sobotu jich bylo 53

  V sobotu přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru, za dnešek zatím laboratoře potvrdily 33 nakažených. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku, o víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů. V sobotu se prověřilo méně než 2000 vzorků.

 • Na Jihlavsku potvrdili hygienici tři nové případy koronaviru

  Z více než 100 odběrů, jež udělali v sobotu hygienici na Jihlavsku, jsou tři potvrzené případy nemoci covid-19. Hygienici testovali i dnes, výsledky budou znát v pondělí. Za víkend udělali hygienici stovky testů, nemoc se v regionu lavinovitě nešíří. ČTK to dnes řekl Jiří Kos z krajské hygienické stanice. Hygienici odebrali vzorky zaměstnancům jihlavské nemocnice a klientům sociálních služeb. Všechny případy souvisí s ohniskem nemoci covid-19 ve Větrném Jeníkově.

 • Byty v novostavbách v Brně dál zdražovaly navzdory koronaviru

  Byty v novostavbách v Brně v letošním druhém čtvrtletí dál zdražovaly. Průměrná cena za čtvereční metr se meziročně zvýšila o sedm procent a dosáhla 86 800 korun. V tiskové zprávě to uvedla společnost Trikaya, která ceny nových bytů v Brně dlouhodobě sleduje.

 • Místo v cizině stráví dovolenou v Česku 15 procent lidí

  Místo původně plánovaného zahraničí stráví letos dovolenou v tuzemsku 15 procent Čechů. Vůbec dovolenou neplánuje 22 procent obyvatel, byť na ni obvykle jezdí. Nejčastěji lidé ruší nebo mění své dovolenkové plány kvůli obavám z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, které byly zveřejněny v dnešních Otázkách Václava Moravce.

  Pouze v zahraničí plánují dovolenou podle průzkumu čtyři procenta Čechů. Dalších deset procent obyvatel ji chce trávit částečně v cizině a částečně v ČR a 18 procent lidí zůstane v Česku, protože do zahraničí běžně nejezdí. Vůbec nejezdí na dovolenou podle průzkumu 29 procent Čechů.

 • Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

  Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému budou muset automaticky do dvoutýdenní karantény. Cizinci z „červených“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec, vyplývá z dnešního oznámení šéfa úřadu vlády premiéra Viktora Orbána Gergelyho Gulyáse. Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí.

 • Experti: Firmy budou potřebovat státní programy pomoci i na podzim

  Firmy budou podle expertů potřebovat státní programy podpory i na podzim. Některou pomoc proto bude nutné udržet i v dalších měsících. Uvažovat by se mělo také o podpoře pro podniky, které na ni v současné době nedosáhnou, jako například dopravci. Podpora by měla být rychlejší a méně zatížená byrokracií. Na dotaz ČTK to uvedli prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Tomáš Prouza a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

 • Velká část lázní nepřijímá poukazy přes CK, některé ani od občanů

  Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře. Některé lázně je pak neberou ani přímo od občanů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf specializovaného portálu Lázně Travel Libor Stočes. Podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) do pátku zažádalo o voucher 85 000 lidí, část z nich tak podle Stočese lázně nepřijmou.

  Problém je podle něj především u poukazů uplatňovaných přes cestovní kanceláře, které část lázní odmítá přijímat. Podle šéfa portálu jde například o Luhačovice, Jáchymov nebo Třeboň. Některé velké lázně se pak kvůli špatné informovanosti a nejasné administrativě do programu zatím vůbec nepřihlásily, nepřijímají tak ani vouchery přímo od občanů. Stočes do této skupiny zařadil například Lázně Bohdaneč nebo Teplice nad Bečvou.

 • Tokio hlásí přes 200 nových případů již čtvrtý den v řadě

  Tokijské úřady dnes potvrdily přírůstek 206 nových případů nákazy koronavirem. Japonské hlavní město se v posledních dnech potýká s další vlnou nákazy. Již čtyři dny po sobě neklesl počet nových případů pod dvě stovky.

 • Praha bude kvůli koronaviru šetřit na běžných výdajích

  Pražský magistrát bude kvůli koronavirové krizi šetřit na běžných výdajích. Jako první přijdou na řadu doprava a majetek, kde chce uspořit řádově stamiliony korun. V debatě na TV Prima to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). O případných úsporách v investicích zatím vedení města nediskutuje. Proti škrtům v investicích jsou zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), řekl v debatě europoslanec a předseda Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). Vedení města očekává kvůli opatřením proti pandemii covidu-19 propad 12 až 15 miliard korun.

 • Rakousko hlásí 114 nových případů

  Rakouské ministerstvo vnitra dnes hlásí 114 nově infikovaných, takže dohromady už alpská republika do dnešních 9:30 SELČ evidovala 18 897 pozitivně testovaných. Aktuálně nemocných však zůstává 1239, z toho 83 v nemocniční péči a z nich deset na jednotkách intenzivní péče. V zemi zemřelo 706 lidí s covid-19, zatímco 16 952 se už vyléčilo. Většina nově infikovaných, 53, byla zachycena v Horních Rakousech, které sousedí s Jihočeským krajem. Ve Vídni za poslední den přibylo 38 nakažených.

 • Rusko ohlásilo přes 6000 případů nákazy koronavirem

  Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 za uplynulých 24 hodin. Celkový počet infikovaných tak vzrostl na 727 162, počet zemřelých na 11 335. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 501 061 pacientů. Bilance nových případů nákazy koronavirem i úmrtí s ní spojených je v Rusku, které má 146 milionů obyvatel, vysoká, drží se nicméně na přibližně stejné denní úrovni.

 • Indie dál bojuje s rekordními přírůstky. Už čtvrtý den v řadě

  Indie v neděli oznámila 28 637 nových případů nákazy koronavirem. Čtvrtý den v řadě tak země dosáhla rekordu v počtu nově nakažených. Doposud se v zemi nakazilo 849 553 lidí, z nichž se už 534 620 nemocných uzdravilo. Nejméně 22 647 lidí na nemoc covid-19 zemřelo, píše CNN. Nejhůře zasaženým indickým státem i nadále zůstává Maháráštra.

 • Kurz chce, aby unijní fond obnovy pomohl nejchudším členům

  Rakousko chce uzpůsobit chystaný unijní fond obnovy tak, aby větší podíl pomoci dostali nejchudší členové EU. Řekl to rakouský kancléř Sebastian Kurz. Peníze podle něj musí být také směrovány do správných oblastí, jako jsou výzkum, digitální infrastruktura nebo ochrana klimatu. Rakousko patří ve vztahu vůči balíku obnovy, který má pomoci překonat důsledky koronavirové krize, spolu s Nizozemskem, Dánskem a Švédskem k zemím takzvané úsporné čtyřky. Ta prosazovala, aby fond poskytoval jen půjčky, nikoli záruky. Evropská komise však navrhuje fond v objemu 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun), z nichž dvě třetiny by činily záruky. Kurz už neodmítá záruky zcela, ale chce ještě diskutovat o celkovém mixu.