Hlavní obsah

Rusko otestovalo novou superzbraň. Podle Putina je naprosto nezranitelná

Rusko testovalo novou superzbraň, která je dvacetinásobně rychlejší než zvuk. (Video: Renáta Matoušková, Reuters)

Rusko úspěšně otestovalo raketu Avangard. Její okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti. Střela má mezikontinentální dosah a během letu je schopna měnit směr i výšku. Ruské ozbrojené síly raketu zařadí do výzbroje už příští rok.

Článek

Středeční zkoušce rakety Avangard přihlížel osobně prezident Vladimir Putin. Manévrující střela zasáhla cíl na Kamčatce vzdálený 6 tisíc kilometrů, uvedla agentura TASS s odvoláním na vyjádření Kremlu.

„Putin dorazil do řídicího střediska a vydal rozkaz přistoupit ke zkouškám," uvedl Kreml podle agentury.

„Raketu odpálila jednotka raketových vojsk strategického určení ze základny Dombarovskij na cíl na polygonu Kura v Kamčatském kraji. Během letu hyperzvukovou rychlostí okřídlená část uskutečnila vertikální a horizontální manévry a v určené době zasáhla cíl,“ dodala.

Program letových zkoušek tím byl splněn, což umožňuje „ve stanovené době“ přijmout Avangard do výzbroje.

Putin později na jednání vlády prohlásil, že ruské ozbrojené síly začnou novou mezikontinentální střelu dostávat od příštího roku. „Je to velký okamžik v životě ozbrojených sil a v životě země. Rusko získalo nový typ strategické zbraně,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Raketa Avangard má podle Putina mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře dvacetinásobně rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je „naprosto nezranitelná“ jakýmikoli prostředky protivzdušné obrany, včetně raketových systémů.

Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia, jež mohou vzniknout při průletu atmosférou hypersonickou rychlostí, vylíčil ruský prezident letos v létě.

Putin oznámil vývoj nových řad zbraní, včetně rakety Avangard, už v březnu tohoto roku. Upozornil také na to, že by raketami mohli zasáhnout skoro jakýkoliv bod na světě a vyhnout se americkému raketovému štítu.

Doporučujeme

Další zprávy