Hlavní obsah

Ruskou továrnou na trhaviny otřásly dva výbuchy. Zůstalo na 80 zraněných

V továrně na trhaviny ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska došlo k dvěma výbuchům. (Video: Petr Juna, AP, Reuters)

 

Reklama

1. 6. 2019 22:30

Exploze v závodě Kristall ve městě Dzeržinsk nastaly v sobotu před polednem místního času.

Článek

Exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska zranily nejméně 79 lidí, většinou lehce.

To je zatím poslední bilance nehody, jak ji uvedlo ruské ministerstvo zdravotnictví. Rozsáhlý požár, který výbuchy způsobily, už se podařilo uhasit, napsala agentura Interfax.

Exploze v závodě Kristall nastaly v sobotu před polednem místního času, a to v provozu, kde se vyráběla trhavina TNT, uvedla agentura DPA. Podle agentury Interfax se v dotčené části továrny vyráběly letecké pumy a skladovalo střelivo.

Nad areálem se vzápětí ukázal sloup černého kouře způsobý požárem, záběry z místa neštěstí zveřejnila řada ruských médií. Tlaková vlna vysklila okna ve 185 budovách v tříkilometrovém okruhu kolem místa výbuchu.

Gubernátor Nižegorodské oblasti Gleb Nikitin zřídil mimořádný štáb, na místo nehody vyjely záchranné složky.

Evakuaci obyvatel z okolí závodu ale úřady nenařídily, protože podle nich nehrozilo znečištění vzduchu toxickými zplodinami. Později odpoledne pak obyvatele uklidnily, že už nehrozí ani riziko dalších případných výbuchů.

Lékařské ošetření potřebovalo podle posledních zpráv celkem 79 lidí, z toho 38 zaměstnanců továrny a 41 místních obyvatel. V nemocnici skončilo 15 osob, zbylí pacienti byli ošetřeni ambulantně.

Příčina explozí není zatím známa. Případ však vyšetřuje komise pro bezpečnost práce, která zkoumá, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy.

Agentura Interfax uvedla, že generální ředitel závodu Kristall musel svou funkci opustit jen krátce před dnešním incidentem, a to kvůli porušení předpisů o bezpečnosti průmyslového provozu. Podle vyšetřovatelů nesl odpovědnost za explozi, která se v továrně odehrála v dubnu.

Státní vědecko-výzkumný ústav Kristall byl zprovozněn v 50. letech minulého století. Specializuje se na vývoj výbušných látek, testování, přepravu a použití trhavin, informoval TASS. Podle ruských médií se v závodě vyrábějí trhaviny pro vojenské i civilní použití. Od roku 2011 je Kristall součástí státního strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec, na který se vztahují sankce uvalené Západem na Rusko kvůli jeho politice vůči Ukrajině.

Město Dzeržinsk leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy a má 200 000 obyvatel. V srpnu 2018 zemřelo v jiném tamním zbrojním závodě kvůli explozi pět lidí, šest dalších utrpělo zranění.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované