Hlavní obsah

S Berbrem lítá v nové fotbalové aféře i starý známý, muž řečený Chřestýš

Foto: Profimedia.cz

Roman Berbr, fotbalový boss toho času v péči Policie ČR. Postupně se objevují další jména z dvacetičlenného seznamu osob obviněných v této korupční aféře.

Reklama

16. 10. 2020 17:48

Mezi 20 osobami obviněnými spolu s Romanem Berbrem neschází ani Martin Svoboda, známý jako Chřestýš. Ten spojuje aktuální kauzu se starším příběhem, ve kterém se řešilo podezření na manipulaci utkání ve prospěch Viktorie Plzeň.

Článek

Martin Svoboda je jméno, které vám možná tolik neřekne. Když ale fotbaloví příznivci zaslechnou jeho přezdívku Chřestýš, už se jim dost možná vybaví aféra, ve které dva rozhodčí před 8 lety učinili prohlášení, že je měl právě Martin Svoboda úplatkem svádět k tomu, aby se podíleli na manipulaci ligového utkání Jablonec–Plzeň.

V rámci soudního projednávání případu se tehdy Martinu Svobodovi žádná vina neprokázala, odešel proto tehdy ze soudní budovy jako nevinný.

Jenže teď má se zákonem problém znovu. Podle zjištění redakce Seznam Zpráv nechybí jméno Martina Svobody alias Chřestýše na seznamu 20 fyzických osob, které byly dnes policií obviněny z korupčních trestných činů spojených s manipulacemi fotbalových utkání.

Hlavní postavou aktuálního případu je Roman Berbr, český místopředseda Fotbalové asociace ČR. Domovní prohlídka proběhla nejen u něj, ale třeba také u Romana Rogoze, sportovního ředitele Slavoje Vyšehrad. Právě kolem tohoto klubu a jeho zápasů se podle dosavadních informací jádro celé aféry točí.

Vedle Berbra či Rogoze se má kauza týkat i dalšího dlouholetého člena této skupiny Michala Káníka, který už byl v minulosti za manipulace výsledků fotbalových zápasů odsouzen.

Policie se má údajně zajímat také o rozhodčího Petra Klupáka, který na litoměřickém OFS pracuje i v tamní komisi rozhodčích. A také o Miloše Vitnera, který vedle řízení zápasů působí také jako sekretář Ústeckého krajského fotbalového svazu.

„Tři osoby podezírá policie z trestných činů zpronevěry a podplácení,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „U jedné osoby je trestní řízení vedeno pro trestný čin zpronevěry, podplácení a přijetí úplatků. U dalších tří osob jde pouze o trestný čin přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ doplňuje. Dalších třináct osob pak bylo obviněno pouze z trestného činu přijetí úplatku.

A mezi obviněné v tomto novém případu patří i Martin Svoboda. Ten v minulosti pracoval jako fotbalový funkcionář například v Táborsku či v Čáslavi. Klub vedený někdejším ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem skončil v roce 2009 ve druhé lize na postupové pozici. A právo startu v nejvyšší soutěži tehdy Čáslav prodala Slovácku.

Nejvíc se ale Chřestýš, tedy Martin Svoboda, zviditelnil v roce 2012, kdy přišli rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma s tím, že se cestou na utkání Jablonec–Plzeň, které řídili, setkali v Průhonicích právě s Chřestýšem.

„Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 000 korun,“ vyjádřil se Adámek. „A několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 000 korun v hotovosti vyplatil.“

Plzeň vyhrála utkání 2:0, aniž by se rozhodčí dopustili nějakých viditelných chyb.

Foto: Profimedia.cz

Martin Svoboda alias Chřestýš u soudu.

Problém byl v tom, že se utkání konalo v březnu 2012. A prohlášení sudích o průhonické schůzce spatřilo světlo světa až v listopadu téhož roku. A to formou písemných prohlášení, která oba dva sudí realizovali v jedné pražské notářské kanceláři.

Případ se řešil v atmosféře kauzy takzvané Křetínského kabely, ve které měly být podle vlastníka Sparty důkazy o tom, že je liga prostřednictvím rozhodčích, ovládaných Romanem Berbrem, manipulována ve prospěch Viktorie Plzeň.

Martin Svoboda jakoukoli vinu popíral, u soudu rozhodčí Adámek a Býma odmítli vypovídat. A soud tedy Chřestýše obžaloby zprostil.

Ze soudního jednání každopádně vyplynulo, že je Martin Svoboda osobou velmi blízkou plzeňskému řediteli Adolfu Šádkovi, alespoň soudě podle obrovského množství telefonických hovorů, které spolu tito dva přátelé běžně absolvovali.

Nyní má tedy Martin Svoboda kvůli fotbalové korupci problémy s policií znovu. Podle dostupných informací se ovšem manipulace, s nimiž vyšetřující orgán obviněné spojuje, měly týkat zápasů druhé a třetí ligy, nikoli nejvyšší soutěže.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované