Hlavní obsah

Samsung nastavil konkurenci novou laťku, otevřel největší továrnu na telefony na světě

Nový výrobní závod Samsungu slavnostně otevřeli představitelé Indie a Jižní Koreje. (Video: Reuters)

 

Reklama

10. 7. 2018 14:48

Továrna společnosti Samsung Eletronics má podpořit boj firmy s konkurencí. Ročně má vyrobit až 120 milionů přístrojů a vznikne 2000 nových pracovních míst.

Článek

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics v pondělí oficiálně otevřel v Indii svou novou továrnu, která je podle sdělení firmy největším závodem na výrobu mobilních telefonů na světě. Nový závod má kapacitu výroby 120 milionů přístrojů, což odpovídá zhruba ročnímu prodeji v Indii, která je nejrychleji rostoucím trhem s mobilními telefony na světě.

Závod se nachází na předměstí Dillí a jeho otevření se zúčastnili také indický premiér Naréndra Módí a jihokorejský prezident Mun Če-in. V továrně vznikne více než 2000 pracovních míst. Investice dosáhla více než 728 milionů dolarů, v přepočtu více než 16 miliard korun.

Továrna má vyrábět levnější i dražší modely. Podle analytiků umožní firmě vyrábět díky své velikosti levněji v době, kdy výroba v dalších výrobních centrech firmy v Číně, Jižní Koreji a ve Vietnamu naopak zdražuje, uvedla agentura Reuters.

Nový závod podpoří také Samsung v konkurenci s čínským výrobcem Xiaomi, který na začátku letošního roku sesadil po letech Samsung z pozice jedničky na indickém trhu. Samsung také plánuje některé přístroje vyvážet.

Analytici upozorňují, že indický trh stále nabízí obrovské příležitosti. Země má 1,3 miliardy obyvatel, ale je tam pouze 425 milionů uživatelů chytrých telefonů. Loni se prodej chytrých telefonů v Indii zvýšil o 14 procent na 124 milionů a tempo růstu bylo nejvyšší z 20 největších trhů, uvádí výzkumná společnosti IDC.

Indové dávají přednost levnějším chytrým telefonům do ceny 250 dolarů (5500 korun), protože lidé v této zemi mají nízké příjmy, uvedla agentura Bloomberg. To je také jedním z důvodů, proč se americkému Applu, jehož přístroje jsou v porovnání s konkurencí dražší, nedaří prosadit na indickém trhu.

Nový závod Samsungu je dalším úspěchem plánu indického premiéra Módího, který se rozhodl přilákat do země více investorů, již tam budou vyrábět. Vláda ve snaze učinit z Indie centrum výroby elektroniky a tím podpořit ekonomický růst a vytvořit desítky milionů nových pracovních míst, zavedla cla na dovoz důležitých součástek pro chytré telefony. Své závody tak v zemi staví mnoho výrobců, od Xiaomi po Oppo Mobiles. Přímé zahraniční investice v zemi, která je třetí největší ekonomikou v Asii, loni dosáhly rekordních 62 miliard dolarů.

Indie loni překonala USA a stala se druhým největším trhem s mobilními telefony. První je Čína.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované