Hlavní obsah

Sanders vyhrál u demokratů v zahraničí, státy odkládají primárky

Foto: Profimedia.cz

Kandidát na demokratickou nominaci na amerického prezidenta Bernie Sanders získal dalších devět delegátů.

Reklama

24. 3. 2020 6:45

Senátor Bernie Sanders zvítězil v souboji o zisk demokratické nominace na amerického prezidenta u demokratů žijících v zahraničí. Podle serveru CNN získal téměř 58 procent hlasů, a zajistil si tak dalších devět delegátů na letní nominační sjezd. Kvůli epidemii spojené s koronavirem však některé státy odkládají hlasování, jako poslední takový krok oznámil nejmenší americký stát Rhode Island.

Článek

Demokratická strana má svou oficiální odnož, jež sdružuje členy strany žijící ve 180 státech po celém světě. Poslední zbývající Sandersův soupeř a bývalý viceprezident Joe Biden získal u demokratů mimo USA necelých 23 procent hlasů, a zajistil si tak čtyři další delegáty. Zbylé hlasy připadly kandidátům, kteří již ze souboje odstoupili.

Biden však nad Sandersem vede v celkovém počtu delegátů v poměru 1 211 : 900 a má podle pozorovatelů zřejmě největší šanci, že jej Demokratická strana nakonec vyšle do listopadových prezidentských voleb. Pro automatický zisk nominace je potřeba si zajistit 1 991 delegátů na stranický sjezd, který by se měl podle dosavadních plánů konat v červenci v Milwaukee.

Stát Rhode Island v úterý oznámil, že svoje prezidentské primární volby kvůli koronaviru odkládá z konce dubna na začátek června. Připojil se tak ke Connecticutu, Marylandu, Georgii, Kentucky, Louisianě a Ohiu, které změnu termínu hlasování oznámily již dříve.

USA v současné chvíli evidují téměř 44 000 nakažených nemocí COVID-19, což je třetí největší počet na světě po Číně a Itálii. Někteří experti se přitom obávají, že by nákaza mohla ohrozit i konání samotných prezidentských voleb. V těch se utká vítěz demokratického nominačního souboje s nynějším prezidentem Donaldem Trumpem, který si již zajistil dostatečný počet delegátů pro zisk nominace Republikánské strany.

Reklama

Doporučované