Hlavní obsah

Šéf Mall.cz: Problémem internetových obchodů jsou hlavně doručovatelé. Zákazníky občas zklamou

25. 11. 2017

Jakub Havrlant, šéf Mall.cz, o tom, proč mají Češi rádi slevy i dovoz potravin domů. (Video: Pavel Cyprich)

Seznam Zprávy natočily rozhovor s Jakubem Havrlantem mimo jiné o tom, proč mají Češi tolik rádi slevy a zalíbil se jim dovoz potravin domů.

Článek

„Každý má rád dobrý ‚deal‘,“ odpovídá jeden z nejmocnějších mužů českého internetu na otázku, proč mají Češi tolik rádi slevy. Sedíme přitom ve skladu druhého největšího tuzemského e-shopu Mall.cz, kterému 33letý Jakub Havrlant mimo jiné šéfuje.

Snad všechny internetové obchody se tenhle týden snažily zákazníky přimět k nákupu pomocí slev. Na pátek 24. listopadu totiž připadl takzvaný Black friday, tedy tradiční den cenových srážek, jenž má své kořeny v USA. Jenže z jediného dne se nejenom v Česku stal postupem let slevový týden a e-shopy si slibují růst zisků nejméně o desítky procent.

Desítky až stovky milionů plus

V řeči čísel jde pak o zvýšení tržeb v řádech desítek až stamilionů korun.

Vlivem velké konkurence drží internetové obchody celkem nízké marže a generují zisk hlavně díky objemu tržeb. Třeba největší tuzemský e-shop Alza.cz měl za loňský rok obrat 17 miliard korun, jeho zisk se přitom pohybuje kolem půl miliardy. V roce 2015 to bylo necelých 600 milionů při tržbách kolem 14 miliard korun.

Mall.cz, jak v rozhovoru říká Jakub Havrlant, je i přes podobně velký obrat dokonce ve ztrátě. Havrlant to vysvětluje hlavně zvýšenými investicemi do změn, kterými obchod prochází.

Na celý rozhovor, ve kterém je řeč i o tom, proč skončil rozvozce potravin Koloniál a jak se změnil český internet za posledních 10 let, se podívejte ve videu nad článkem.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Schillerová s Plagou našli pro školství miliardu navíc

  Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových učitelů. O 30 milionů korun více by mělo jít na dotační program ministerstva na školní obědy zdarma pro děti z chudých rodin. Celkově by ministerstvo školství mělo v roce 2020 hospodařit s 213 miliardami korun, což je o zhruba 17 miliard korun více než letos. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se na tom dnes dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

 • Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu

  Úředníci a také politici způsobili státu v posledních pěti letech škodu 944 milionů, vyplývá to z analýzy organizace Kverulant, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes. Tyto peníze byly vyplaceny na odškodněních, pokutách nebo náhradách. Nejvíc za chyby úředníků zaplatilo Ministerstvo zemědělství, a to téměř 250 milionů korun. Postihy pro úředníky jsou zatím minimální. Státu se podařilo vymoci jen zlomek, 14 milionů korun.

 • Zadržovaný íránský tanker vyplul od britského území

  Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu Pyrenejského poloostrova. Informaci potvrdil íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád na Instagramu. Tanker Adrian Darya-1 (bývalý Grace 1) s íránskou ropou byl zadržován více než šest týdnů.

  Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud. Íránský velvyslanec v Británii v neděli oznámil, že tanker ještě večer vyrazí na cestu. Kauza kolem zadrženého tankeru způsobila diplomatickou roztržku mezi Íránem a Británií.