Hlavní obsah

Šéf MI5: Hrozba terorismu v Evropě roste dramaticky

V Británii je hrozba terorismu největší za 34 let (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

17. 10. 2017 23:00

Šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker v úterý upozornil, že teroristická hrozba v zemi vzrostla alarmujícím tempem. Je nejvážnější za 34 let jeho kariéry. V jednom z mála rozhovorů, které poskytl tisku, podle agentury AP dodal, že MI5 se neustále rozšiřuje a obnovuje své kapacity. Ani tak ale nemůže zabránit všem útokům na civilisty.

Článek

Hrozba islámského terorismu podle Parkera dramaticky vzrostla tento rok, kdy při atentátech v Londýně a Manchesteru zemřelo dohromady 36 lidí. „Během posledních čtyř let bylo ve Spojeném království zmařeno 20 útoků,” uvedl Parker s tím, že letos do června zatkly bezpečnostní jednotky 379 lidí podezřelých z terorismu.

Podobně jsou na tom podle ředitele MI5 i další evropské země, především Francie, Belgie, Německo a Španělsko.

„Rozsah našeho působení je větší než kdykoli předtím,” konstatoval. Jeho úřad podle Parkera v současné době vede 500 vyšetřování týkajících se zhruba 3000 lidí, kteří jsou bezpečnostním složkám známi kvůli svým extremistickým aktivitám. V minulosti podle Parkera MI5 prověřila přes 20 000 lidí podezřelých z vazeb na teroristy.

Parker dodal, že v Británii se bezpochyby pohybují „násilničtí extremisté”, kteří ještě nebyli odhaleni. Riziko útoků podle něj roste s možným návratem britských občanů, kteří v Sýrii a Iráku bojovali po boku radikálů z takzvaného Islámského státu.

Parker rovněž vyzval technologické společnosti, aby spolupracovaly s vládou na tom, aby extremisté nemohli používat pro nezjistitelnou komunikaci sociální sítě.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované