Hlavní obsah

Šéf středočeské ČSSD se distancoval od trestního oznámení kvůli rouškám

Foto: Seznam Zprávy

„Je to zneužití policie,“ míní Povšík.

26. 5. 14:56

Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj podal kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u záchranářů.

Článek

Na špatnou situaci si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová, podle kraje neměla pravdu. Zda oznámení míří na ni, hejtmanství neupřesnilo.

Povšík postup hejtmanství označil za politicky i morálně nepřijatelný a vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) ke stažení trestního oznámení. ČSSD ve středních Čechách vládne spolu s ANO, kromě Povšíka postup kraje kritizuje také opozice.

„Středočeské hejtmanství podalo trestní oznámení na záchranářku Veroniku Brožovou, která napsala, že záchranáři neměli dost ochranných prostředků. Tak všichni víme, jak to bylo. Hejtmanství zase předvádí své papalášství, aroganci a zastrašování,“ uvedl například středočeský zastupitel za ODS Martin Kupka.

„Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,“ sdělil dnes Povšík.

Podle pořadu České televize Reportéři se o Brožovou a server Náš region zajímá policejní odbor extremismu a terorismu. „Předmětem toho trestního oznámení je činnost médií,“ řekl televizi krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Na koho konkrétně bylo oznámení podáno, nechtěl upřesnit s poukazem na to, že případ se prošetřuje.

Policie dnes na Twitteru uvedla, že „pražští kriminalisté z odboru extremismu a terorismu šetří všechna oznámení týkající se možného šíření poplašné zprávy, která mají souvislost s nouzovým stavem. Nemusí se tedy jednat o podezření z extremismu nebo terorismu.“

Na špatnou situaci si stěžovala záchranářka Veronika Brožová.

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně z vlastních zdrojů. Kraj to odmítá, záchranáři podle něj ochranné pomůcky měli.

„Konkrétně 17. března měla Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje k dispozici 649 kusů respirátorů FFP3, 190 kusů respirátorů FFP2, 1210 ústenek, 384 ochranných obleků a 277 brýlí. Tyto počty se v průběhu nouzového stavu měnily, nicméně vždy byly pro záchranáře připraveny v dostatečném množství,“ uvedl dnes Jan Nováček z krajského úřadu.

Po zveřejnění informací podle něj začali na krajský úřad volat vyděšení lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se nakonec v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března podat „oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy“. Na koho bylo oznámení podáno, nechtěl ani Nováček upřesnit.

„Samotnou paní hejtmankou jsme byli ujištěni, že trestní oznámení zcela jistě nemělo osobní charakter,“ uvedl k případu předseda odborů středočeských záchranářů Jiří Havlovic.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené