Hlavní obsah

Semín? Nevím, kdo to je, komentuje Babiš volbu do Rady ČTK. Poslancům ANO vzkázal, ať ho nevolí

Foto: Jakub Stadler / Empresa Media / Profimedia

Michal Semín na demonstraci spolku Akce D.O.S.T. proti homosexuálům.

Reklama

18. 6. 2019 14:54

Premiér apeloval na poslance hnutí ANO, aby kanidáta SPD do rady nevolili.

Článek

Velkým tématem před úterním jednáním Sněmovny byla mezi poslanci blížící se volba Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře (ČTK). Ta se sice nakonec uskuteční až 10. července, ale pondělní prohlášení předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že pokud poslanci hnutí ANO ve volbě Semína podpoří, bude to znamenat konec koalice, vyvolalo roztržku už nyní.

Premiér Andrej Babiš (ANO) mezitím apeloval na poslance hnutí ANO, aby kandidáta SPD do rady nevolili. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. „Dnes jsme na klubu také řešili otázku voleb. Dohodli jsme se v rámci celé Sněmovny, že volby budeme řešit až v červencovém týdnu. To znamená, že tento týden nebudeme volit do různých rad. Pokud se týká pana Semína, tak můžu říct, že dnes na klubu pan předseda apeloval na nás na všechny, abychom pana Semína nevolili,“ uvedl Faltýnek.

Babiš dnes na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny uvedl, že ani neví, kdo Semín je. „Pokud pan předseda Hamáček to považuje za hlavní problém naší koalice, tak je zajímavé, že když sedíme, a dnes večer budeme znovu sedět, tak nikdy o tom nemluvil,“ řekl premiér. Podle Babiše nebude na dnešním večerním jednání koalice o Semínovi vůbec řeč. „Já vám garantuji, že dneska na koaliční radě nebude o panu Semínovi ani slovo. Stejně to bylo o Milionu chvilek. Sociální demokracie má úplně jiné personální zájmy, aby bylo jasno,“ řekl.

Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že Semínova kandidatura je očividně velkým problémem pro opoziční strany, které při ustavování Sněmovny vytvořily tzv. Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). „Jsem připraven pana Semína obhajovat a budu ho obhajovat i na půdě Sněmovny. Hnutí SPD trvá na jeho kandidatuře do Rady ČTK,“ uvedl. Semína považuje za nezávislou osobnost a bojovníka za svobodu.

Fiala vyloučil možnost, že by na podpoře Semína bylo hnutí SPD domluveno s ANO. „Podporu budeme hledat napříč kluby a Sněmovnou. Odmítám zde jakoukoli takzvanou dohodu s klubem ANO. Věřím a vím, že podporu najdeme i v klubu sociálních demokratů, kteří se proti němu tak vymezili,“ konstatoval.

Šéf SPD Tomio Okamura upozornil na to, že nedávno „prošla bez povšimnutí“ volba bývalé ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) do Rady ČTK. Z doby jejího působení v čele resortu přitom přetrvává podezření na zneužívání a špatné hospodaření s miliardami korun z veřejných peněz, dodal.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.

Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jejichž místa se uvolní 20. června. Místopředsedy rady jsou Jaroslava Wenigerová (zvolena za ODS) a publicista Petr Žantovský, dalšími členy jsou Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO), Jana Gáborová (zvolena za SPD) a od začátku letošního května Marksová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované