Hlavní obsah

Senátní daňový kompromis se vrací do Sněmovny. Souhlasila i Schillerová

Foto: vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová kompromisnímu návrhu dala souhlas.

Reklama

10. 12. 2020 21:04
aktualizováno • 10. 12. 2020 21:43

Senátem prošel kompromis, který ruší superhrubou mzdu, zvyšuje slevu na poplatníka a zároveň kompenzuje výpadek příjmů obcí i krajů. Zákon jde zpět do Sněmovny.

Článek

Celý den senátoři diskutovali o změně daňového balíčku, který k nim před třemi týdny doputoval z Poslanecké sněmovny. Poslancům k projednání poslali zpět vlastní změnu, která sice počítá se zrušením superhrubé mzdy a zdaněním práce 15 a 23 procenty, ale myslí také na kraje a obce, a to 80procentní kompenzací. Souhlasné stanovisko tomuto návrhu dala i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Šlo o společný návrh senátorských klubů ODS + TOP 09 a KDU-ČSL, podepsali se pod něj i senátoři klubu Pro Region a senátor Michael Canov (SLK).

Debata trvala od ranních devíti hodin až do večera. Senátory sice rozezlil premiér Andrej Babiš (ANO), který i po nedávném ujištění, že v Senátu zůstane po celou dobu projednávání jím navrhovaného zákona, ještě dopoledne odletěl na jednání Evropské rady do Bruselu.

Padl návrh na přerušení schůze do příštího týdne, většina senátorů však hlasovala pro pokračování. „Premiér se Senátu dlouhodobě vyhýbá, za poslední rok a půl tu byl jednou. Když sem po tom roce a půl přijde, tak přijde proto, aby nás ponížil a vyprovokoval. Dáváme vzkaz, že se nenecháme vyprovokovat, nejsme senátní špína a vždy myslíme na zájmy lidí a neskočíme na provokaci premiéra, který se na nás snaží shodit zodpovědnost za své selhání,“ vysvětlil senátor Václav Láska (SEN21+Piráti).

Horní komora nebyla při hlasování jednotná, senátoři před sebou měli hned několik pozměňovacích návrhů, většinou s různě velkými kompenzacemi pro obce a kraje od 70 do 90 procent. Nakonec vyhrála „zlatá střední cesta“ s kompenzací ve výši 80 procent.

„Myslím, že i obce a kraje se mají podílet na vyrovnání propadů. Občanům Mladé Boleslavi se zrušením superhrubé mzdy ponechá 417 milionů, pro rozpočet města to dělá minus 28 milionů korun. Já osobně říkám, že pro mě ztráta v rozpočtu 28 milionů není nic, co bychom neměli zvládnout,“ řekl senátor a dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS).

TOP 09 podmiňovala přijetí daňového balíčku přijetím pozměňovacího návrhu svého senátora Tomáše Czernina, který navrhoval, aby z daňového zákona nezmizela pravidla rozpočtové odpovědnosti, která by zabránila vládě státní rozpočet více a více zadlužovat.

Návrh nakonec neprošel. Znamená to proto, že TOP 09 nebude pro daňový balíček ve Sněmovně hlasovat. „Nebyl tak splněn jeden ze dvou našich požadavků, a pro balíček proto nemůžeme hlasovat, i když je mírnější než ten původní návrh,“ potvrdila Seznam Zprávám předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Řada senátorů, zejména z klubu Starostů a nezávislých, však nejprve podpořila možnost novelu daňového balíčku zamítnout. „Je to dobře promyšlený a zákeřný podvod cílený zejména na občany s nižšími příjmy. Je to podvod politického podvodníka, který na jedné straně občanům bez uzardění říká ‚dám vám peníze, všem stejně‘, na druhé straně ale zamlčuje fakt, že za další roky o více peněz přijdou, až budeme muset splácet katastrofální dluh a napravovat destrukci státu, kterou přivodí. To už mu ale bude úplně lhostejné,“ rozhořčil se Marek Hilšer.

Senátoři upozorňovali také na způsob, jakým se návrh na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní do Poslanecké sněmovny a později Senátu dostal. Vadilo jim zejména, že takto důležitou daňovou změnu Babiš předložil jako poslanecký pozměňovací návrh.

„Návrh premiéra by musely dostat k vyjádření nejrůznější resorty, Národní rozpočtová rada, Legislativní rada vlády, jako premiér by nemohl předložit něco v takovéto podobě. Premiér by musel ke svým návrhům doložit zdroje, aby ukázal, kde bude kompenzovat výpadky v příjmech,“ upozornil nezávislý senátor Pavel Fischer.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) lidé na tuto daňovou změnu čekají. „Nesmíte zapomínat na multiplikaci. Multiplikace znamená, že lidé vezmou ty peníze a utratí je. Vrátí se nám to na sdílených daních, vyplatí se to i municipalitám,“ obhajovala Schillerová snížení daní.

Podle Schillerové bude mít schválená verze příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun. V roce 2022 s vyšší slevou na poplatníka by to mělo být zhruba 120 miliard Kč a od roku 2023 pak každý rok 103 miliard korun. Pokles je způsoben mimo jiné ukončením možnosti zrychlených odpisů podnikateli.

Zákon nyní putuje zpět do Poslanecké sněmovny, pokud ho poslanci v tomto znění schválí, dostane ho k podpisu prezident. Schillerová by celou proceduru ráda zvládla do konce letošního roku. Prezident Miloš Zeman už v minulosti avizoval, že pokud bude v návrhu zvýšena sleva na poplatníka, bude zákon vetovat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované