Hlavní obsah

Senátor Wagenknecht žaluje Evropskou radu. Chce nastavit pravidla pro Babiše

29. 10. 2019

Senátor Lukáš Wagenknecht.

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, někdejší náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí, podal žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie proti Evropské radě. Chce, aby unijní orgán nastavil pravidla proti střetu zájmů českého premiéra.

Článek

Nová pravidla by se měla týkat všech prezidentů a předsedů vlád členských státu. „Evropská rada je nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jediný, který nemá nastavena pravidla proti střetu zájmů. Prezidenti a premiéři zemí EU se tak mohou prostřednictvím hlasování na Evropské radě osobně obohacovat,“ tvrdí Wagenknecht.

Český premiér Andrej Babiš je podle něj jeden z příkladů, protože na Evropské radě zastupuje Českou republiku a zároveň může rozhodovat například o výši přímých zemědělských plateb, které získává holding Agrofert.

„Pokud by Babiš hlasoval o přijetí nebo změně parametrů rozpočtu EU, došlo by tak zjevně k jeho schválení v rozporu s evropským právem a tím i k jeho možné neplatnosti,” dodává Wagenknecht.

Že je český premiér ve střetu zájmů, letos potvrdili v předběžné zprávě evropští auditoři. Ti zkoumali právě vyplácení dotací pro holding Agrofert. České úřady i premiér se proti auditu ohradili a nyní se čeká na finální zprávu. Ta by mohla být hotová v příštích týdnech.

Wagenknecht Evropský soudní dvůr žádá, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady ve věci střetu zájmů a Evropská rada následně bezodkladně přijala vhodná opatření, která zamezí vzniku střetu zájmů u premiérů a prezidentů členských států účastnících se jednání Evropské rady.

Možností, jak by mohla pravidla vypadat, je několik – člen Rady ve střetu zájmů se může vzdát dotací, nebo ho při hlasování nahradí jeho zástupce. V případě českého premiéra by šlo o prezidenta Miloše Zemana.

Lukáš Wagenknecht je pražský senátor za Pirátskou stranu. V letech 2014 a 2015 byl náměstek na ministerstvu financí, které v tu dobu řídil Andrej Babiš. Měl na starosti finanční řízení a audit. Babiš si Wagenknechta vybral, aby řídil slibovaný boj s korupcí. Když ale Wagenknecht upozornil na neprůhledné tendry na ministerstvu pro místní rozvoj, taktéž řízeném hnutím ANO, Babiš ho odvolal.

Doporučujeme