Hlavní obsah

Siréna v Hostivařské přehradě má varovat před povodněmi

Foto: Profimedia.cz

Hostivařská přehrada.

Reklama

3. 9. 2020 17:10

Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič.

Článek

„Pro zvýšení bezpečnosti je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Investice do bezpečnostních opatření jsou pro nás jednou z hlavních priorit. Z povodní v roce 2013 jsme si vzali ponaučení a myslíme i na menší toky a přehrady, jelikož díky včasnému varování můžeme předejít nejen škodě na majetku, ale hlavně ztrátám na lidských životech,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček.

Náklady na vybudování sirény podle Hofmana činily 480 000 korun bez DPH. V ceně jsou zahrnuté nákup a montáž sirény, rádia, antény a související výkopové a stavební práce. Siréna byla umístěna na hrázi u velína na přehradě v místech, kde se měří průtoky vody.

Přehrada Hostivař je podle dřívějších vyjádření náměstka primátora třetím největším bezpečnostním rizikem pro hlavní město. Má totiž sypanou hráz a v případě náhlého zvýšení hladiny hrozí její protržení. Proto město plánuje zbudovat přeliv, který má zvýšit bezpečnost přehrady. Nový přeliv by měl v případě povodní umožnit odpouštět větší množství vody a snížit tak riziko protržení přehrady. Podle ředitele Lesů hlavního města Prahy Ondřeje Paličky už bylo vydané stavební povolení, magistrát vybírá zhotovitele. Vypsání zakázky schválili pražští zastupitelé v červenci. Náklady by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun.

Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Tehdy voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci však zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady.

Dobudování protipovodňové ochrany patří podle webu magistrátu v současnosti k prioritním úkolům v oblasti vodního hospodářství v metropoli. V letošním roce Praha plánuje mimo jiné dokončit protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, pokračovat budou práce na opravě Lipanského potoka. Nové hráze a bezpečnostního přelivu se v květnu dočkal Lítožnícký rybník na pomezí Dubče a Běchovic.

Hostivařská přehrada leží na potoku Botič a dokončena byla v roce 1963. Jde o největší vodní nádrž na území Prahy a kromě zmírňování velkých vod slouží Pražanům také k rekreaci a rybolovu. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěna a odbahněna.

V současné době je varování na území metropole zabezpečováno celkem 428 sirénami, z nichž je 220 součástí elektronického autonomního systému varování. Praha spravuje 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované