Hlavní obsah

Sklizeň ovoce v Česku byla nejvyšší od roku 2010. Očesalo se téměř 180 tisíc tun

Předseda České ovocnářské unie Martin Ludvík k rekordní sklizni ovoce v Česku. (Video: Michaela Rambousková, Jan Marek, Seznam.cz)

15. 1. 15:30

Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů vzrostla meziročně o 49 procent na nadprůměrných 177 821 tun. Byla druhá nejvyšší od roku 2010. Úroda loni vzrostla u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U švestek, meruněk, broskví a malin se sklizně víc než zdvojnásobily. Na kvalitě se ovoce se však negativně podepsalo loňské mimořádné sucho.

Článek

Výsledky sklizně získala agentura ČTK na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové, kde byla přítomna i reportérka Televize Seznam.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík ČTK k výsledkům sklizně řekl, že s rokem 2017 není loňská sklizeň plně srovnatelná, protože předloňskou úrodu zdecimovaly jarní mrazy. Předloňských 119 tisíc tun ovoce bylo jednou ze dvou nejnižších sklizní po roce 1990. V porovnání s pětiletým průměrem sklizní z let 2013 až 2017 byla loňská sklizeň vyšší o 17 procent.

Rostla spotřeba, ale i cena

Vyšší sklizeň však podle Ludvíka řadě ovocnářů moc radosti nepřinesla.

„Úroda byla významně postižena suchem na kvalitě. Velká většina plodů nedorostla do velikostí, které požadují odběratelé pro konzumní ovoce. Nejvíce se to týkalo jablek, hrušní, třešní a rybízu," řekl Ludvík.

U stěžejního ovoce, jablek, tak až dvě třetiny úrody podle Ovocnářské unie šly na průmyslové zpracování, zatímco obvykle to je asi třetina. Část jablek se ani nesklízela. Navíc ceny jablek na průmyslové zpracování proti minulým letům klesly téměř o dvě třetiny k nerentabilní úrovni jedné koruny za kilogram. U některých ovocnářů mohla tato situace znamenat propad tržeb o 30 až 50 procent.

Počasí zlepšilo kvalitu jablek

Dobrou sklizeň mělo Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, které patří k největším pěstitelům jablek v zemi. Loni podnik sklidil asi 7 a půl tisíce tun jablek po předloňských 4 tisících tun.

„Loňskou sklizeň hodnotíme jako mírně nadprůměrnou na plánované úrovni. Jablka jsou (díky teplému počasí) vyzrálejší a proti jiným letům mají o 20 procent více cukru," řekl ČTK vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer.

V suchém roce bylo podle Dolanských důležité, že 85 procent z 200 hektarů jabloňových sadů je pod umělou závlahou.

Statistiky sklizní

Sklizeň jablek loni vzrostla o 42 procent na 144 888 tun. V porovnání s pětiletým průměrem to představovalo navýšení o 14 procent. Druhým nejpěstovanějším druhem v produkčních výsadbách jsou švestky, u nichž sklizeň meziročně vzrostla o 167 procent na rekordních 11 518 tun. Proti pětiletému průměru to znamenalo nárůst o 82 procent.

U třešní sklizeň proti pětiletému průměru vzrostla o 26 procent na 2 659 tun, úroda meruněk stoupla o šest procent na 1 926 tun, višní o 31 procent na 6 774 tun a hrušní o 12 procent na 7 120 tun.

Sklizeň broskví sice meziročně vzrostla o 124 procent na 959 tun, ale v pětiletém průměru stagnovala. Většina výsadeb broskví je totiž přestárlá a pěstování broskví je v ČR na ústupu. Ještě před deseti lety byly sklizně broskví na úrovni 3 tisíc tun.

Vůbec největší nárůst proti pětiletému průměru vykázaly maliny a ostružiny s růstem 238 procent. Sklizní 126 tun však toto ovoce nadále patří k marginálním druhům. „V nárůstu se projevily nové výsadby maliníku ve středních Čechách," vysvětlil Ludvík.

Plocha sadů se snižuje

V ČR je 13 985 hektarů produkčních ovocných sadů a jejich plocha se v posledních letech snižuje. Ještě v roce 2013 bylo v ČR téměř 18 tisíc hektarů sadů. Největší část výsadeb zabírají jabloně, a to 6 874 hektarů. Slivoně jsou na 1948 hektarech.

Roční výkon ovocnářství z produkčních sadů se v průměrném roce odhaduje na více než jednu miliardu korun. Včetně sezonních pracovníků dává ovocnářství práci zhruba 5 tisíc lidí.

Výše úrody v ČR nemá na ceny ovoce vliv, protože ceny v Česku se řídí evropským trhem. Záleží tedy na tom, jaká je úroda v hlavních pěstitelských zemích EU. Na konci prosince kilogram jablek v obchodech v průměru stál 26,43 koruny, což bylo meziročně o 8,6 koruny, tedy 25 procent, méně.

Doporučené