Hlavní obsah

Školy dostaly „kyslík ve spreji“. Podle lékařů může spíš uškodit

Foto: Seznam Zprávy

Součástí setu od firmy Ankaba je defibriálátor - to je podle expertů v pořádku. Ale pak je tam také vyvíječ kyslíku - a ten podle lékařů může vážně uškodit.

Reklama

31. 8. 2020 6:00

Deset milionů utratil kraj hejtmanky Pokorné Jermanové (ANO) za přístroje na záchranu životů. Podle odborníků jsou to částečně vyhozené peníze.

Článek

Od loňského roku visí na chodbách 149 škol v okolí Prahy bílo zelená krabička s nápisem „Resuscitační set“.

Uvnitř najdete malý defibrilátor, tedy přístroj, jímž je možné s pomocí elektrického výboje „restartovat“ srdce. A ve druhé části boxu se nachází válcovitá nádoba připomínající sprej.

Je to takzvaný kyslíkový generátor – příruční zařízení na výrobu kyslíku, které podle výrobce dokáže také zachraňovat životy: generátor pomůže dýchat, když někdo zkolabuje.

Za tyhle sety na první pomoc loni Středočeský kraj utratil téměř 10 milionů.

Jenže část těchto peněz nejspíš vyhodil. Podle lékařů – záchranářů a odborníků na resuscitaci - kapesní vyvíječe kyslíku nemůžou nikomu v krizové situaci pomoci. „Je to jen taková směšná hračka,“ zhodnotil je Ondřej Franěk, primář pražské záchranky.

Foto: Ankaba s.r.o.

"Kyslík ve spreji" od společnosti Ankaba, který dostalo 149 škol ve středních Čechách

Problém podle znalců je, že vyvíječe mají malou kapacitu. Aby zařízení dokázalo teoreticky pomoci, muselo by zajistit přísun deset litrů kyslíku za minutu. Což je množství, které člověk potřebuje.

Přístroj podle oficiálních dokumentů zajistí jen tři litry kyslíku za minutu. „Je úplně k ničemu. Nemá takový průtok, který by mohl – i třeba v rukou profesionála – něco pozitivního přinést,“ řekl předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Právě Česká resuscitační rada složená z lékařských kapacit už přede dvěma lety vydala stanovisko, v němž jednoznačně používání těchto generátorů nedoporučuje.

„Používání chemického vyvíječe kyslíku během kardiopulmonální resuscitace (masáže srdce a umělého dýchání – poznámka redakce) nebo poskytování první pomoci nelze doporučit v žádné klinické situaci bez ohledu na odbornou kvalifikaci potenciálního uživatele,“ stojí ve stanovisku České resuscitační rady.

Podle rady navíc žádné odborné studie doteď neprokázaly, že jsou vyvíječe koncentrovaného kyslíku prospěšné.

Kraj na dotazy Seznam Zpráv, zda věděl, co nakupuje, a jestli znal předem výhrady odborníků, neodpověděl. Seznam Zprávy chtěly také vědět, kdo konkrétně je v úřadu za zakázku zodpovědný.

Tuto spornou zakázku objevili mezi nákupy krajského úřadu členové středočeské Pirátské strany. Vyzvali hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), ať kraj hned všechny resuscitační sady ze škol stáhne, nechá celou zakázku na resuscitační sety prověřit a případně zajistí vymáhání škody.

„Souprava obsahuje zařízení, které nejvyšší odborná autorita v České republice označila jako naprosto nevhodné, v rozporu s platnými postupy, a dokonce potenciálně nebezpečné,“ řekl Jiří Snížek, předseda středočeský Pirátů.

Může i uškodit

Předseda resuscitační rady Anatolij Truhlář si dokonce myslí, že generátory mohou nepřímo uškodit.

Protože když se podle něho někdo bude snažit pomoci „kyslíkem ve spreji“, ztratí zbytečně čas, který mohl věnovat běžné první pomoci. Pro pacienta se to může stát osudným.

Ani primář pražské záchranky Ondřej Franěk si neumí představit, jak masírovat srdce, dýchat z úst do úst - a ještě k tomu přidat vyvíječ kyslíku. „Nevidím způsob, jak bych v té situaci generátor používal,“ uvedl.

Jediná výjimka, kdy se kyslík v rámci první pomoci používá, je podle předsedy České resuscitační rady při tonutí. Tehdy však mají vyškolení plavčíci k dispozici přístroje s ventilátorem a vakem na zachycení kyslíku, který přístroj vyvine, ale pacient ho v tu chvíli nedokáže spotřebovat (vak slouží zjednodušeně k tomu, aby se měl kyslík kam ukládat v době pacientova výdechu).

Stejné přístroje mají i zdravotničtí záchranáři pro případy lidí, jimž se zastavilo srdce. Jedná se však o profesionální zařízení, které používají zkušení odborníci.

Dodavatel: To je věc názoru

Středočeský kraj nakoupil školní sety na poskytování první pomoci od kladenské firmy Ankaba, která se do soutěže přihlásila jako jediná. Nejspíš proto, že jiní zájemci nedokázali splnit podmínku dodat v jednom setu defibrilátory (to znamená běžné přístroje), i specifické kyslíkové generátory, s nimiž obchoduje hlavně vítězná firma Ankaba.

„Já to beru s nadhledem. To je jako s právníky: co právník, to jiný názor,“ reagoval majitel firmy Eduard Urminský na otázku, jak si vysvětluje, že lékaři jeho přístroj nedoporučují.

„Já bych si nedovolil dodávat na trh něco, co nepoužívají v Evropské unii,“ ujistil Urminský a dodal, že užitečnost kyslíkových vyvíječů konzultoval s odborníky a vše je doložené posudky.

Jména expertů ale nechtěl uvést - s jednou výjimkou, kterou uvedla firma na svém webu.

Mezi referencemi tam zveřejňuje doporučující stanovisko hlavního anesteziologa ČR profesora MUDr. Karla Cvachovce CSc., MBA.

V Česku však žádná funkce „hlavního anesteziologa“ neexistuje. A nadto profesor Cvachovec ve vyjádření pro Seznam Zprávy odmítl, že by kyslíkový vyvíječ doporučoval.

Uvedl, že si myslí totéž, co ostatní odborníci: tedy že přístroj produkuje málo kyslíku na to, aby mohl někoho zachránit.

Na to, že profesor Cvachovec, uznávaná kapacita z Fakultní nemocnice v Motole, spolupráci s firmou popírá, majitel dodavatelské firmy Eduard Urminský měl jen stručnou odpověď.

„Tak já nevím…“ řekl.

Reklama

Související témata:

Doporučované