Hlavní obsah

Skripalovi nemohli být otráveni Novičokem, tvrdí Lavrov

Po útoku Novičokem by Skripalovi podle ruského ministra zahraničí nepřežili. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

14. 4. 2018 21:05

Podle šéfa ruské diplomacie není pravděpodobné, že by k otrávení dvojitého agenta a jeho dcery byla použita nervová látka Novičok. Tvrdí, že Skripalovi byli vystaveni toxické látce BZ.

Článek

Zotavování dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni Novičoku. Řekl to v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Látka by je podle Lavrova musela zabít.

Šéf ruské diplomacie dále řekl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.

OPCW podle Lavrova o výsledcích výzkumu ukazujících na látku BZ ví, dosud je ale nezveřejnila. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,“ řekl Lavrov s tím, že tato látka se vyráběla v mnoha jiných zemích.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, ve které potvrdila závěry Spojeného království o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. Název látky nebo její původ ale ve zprávě neuvedla. Informace o jejím složení je podle organizace obsažená v tajné zprávě poskytnuté pouze jejím členským státům – tedy i Rusku a Velké Británii.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je za otravu zodpovědný“. Rusko podle něj k útoku mělo prostředky i motiv. Dodal také, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl Novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry organizace překroutila.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované