Hlavní obsah

Skupina migrantů prorazila do Polska, vrhané kameny zranily policistu

Foto: Profimedia.cz

Situace na hranici mezi Běloruskem a Polskem zůstává velmi napjatá.

Reklama

14. 11. 2021 11:34

Skupina zhruba asi padesáti migrantů v sobotu večer překonala bariéru na hranici s Běloruskem a dostala se do Polska. Další migranti házeli na policisty střežící hranici kameny, jednoho zranili.

Článek

O nelegálním proniknutí přes bělorusko-polskou hranici informovala podle agentury DPA polská policie. Dodala, že následně bylo zadrženo 22 Iráčanů.

Na jiném místě se podle policie o přechod pokusila větší skupina migrantů, ale neúspěšně. Migranti házeli na policisty kameny a jednoho z nich zasáhli do helmy. Podle policie byl zásah tak silný, že helmu poškodil. Agentura DPA uvedla, že policista utrpěl lehké zranění.

Polská policie v pohraničí v sobotu zadržela rovněž čtyři osoby podezřelé z převaděčství, které se pohybovaly společně s migranty. Šlo o dva Gruzínce, jednoho Poláka a jednoho Syřana, napsala DPA.

Celkově polská pohraniční stráž za sobotu podle agentury Reuters zaznamenala 223 pokusů o ilegální překročení hranice. Informace je těžké ověřit, v polském příhraničním pásmu platí nouzový stav a nesmí tam novináři ani humanitární pracovníci. To platí i pro pohraniční oblast na běloruské straně, upozornila DPA.

Polské ministerstvo vnitra podle agentury AP uvedlo, že se snaží zastavit zvěsti šířící se mezi migranty, podle kterých se Polsko dohodlo na pondělním přesunu migrantů do Německa. Na mobilní telefony v oblasti proto posílá vysvětlující zprávy v angličtině. „Je to naprostá lež a nesmysl! Polsko bude dál chránit svou hranici s Běloruskem,“ cituje AP z těchto zpráv.

U hranic s Běloruskem je nyní na 15 tisíc vojáků, které tam polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům kvůli většímu počtu migrantů z Blízkého východu. Ti se přes tuto hranici snaží dostat už několik měsíců, v posledním týdnu se jich tam ale nahromadilo několik tisíc. Větší skupiny migrantů se v posledních dnech opakovaně snaží dostat přes plot z žiletkového drátu.

Z vyhrocení situace viní Varšava a Brusel běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle nich podporuje přesun migrantů ze třetích zemí k běloruským hranicím ve snaze destabilizovat Evropskou unii. Podle Západu jde o Lukašenkovu odvetu za unijní sankce uplatňované proti běloruskému režimu za porušování lidských práv.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované