Hlavní obsah

Bělorusové strhli plot a migrantům dali slzný plyn, tvrdí polští pohraničníci

Foto: ČTK

Migranti u bělorusko-polské hranice.

Reklama

13. 11. 2021 9:43
aktualizováno • 13. 11. 2021 11:41

Polská policie nalezla u hranic s Běloruskem mrtvého mladého Syřana. V oblasti se v noci pokusila asi stovka migrantů překročit hranice. Polští pohraničníci viní běloruské vojáky, že se snažili skupině prorazit cestu přes hranici.

Článek

Policie Podleského vojvodství o nálezu těla informovala na Twitteru. Ve stejné oblasti se v noci pokusila překročit hranice zhruba stovka migrantů, uvedl internetový portál onet.pl. Na běloruské straně hranice s Polskem táboří několik tisíc migrantů, kteří se snaží dostat do Evropské unie.

„Včera (v pátek) byla v lese u hranic nedaleko (vesnice) Wólka Terechowska nalezena mrtvola mladého muže syrské národnosti. Vyšetřování provedené na místě nálezu těla neumožnilo jednoznačně určit příčinu smrti,“ uvedla policie na Twitteru. Podle agentury AP se jedná o devátého mrtvého na polsko-běloruských hranicích během současné migrační krize, agentura AFP píše o 11 mrtvých.

Polští pohraničníci informovali, že Bělorusové v noci strhli část hraničního plotu, který předtím Poláci vztyčili. „V noci v oblasti Czeremchy začali běloruští vojáci ničit dočasný hraniční zátaras. Pomocí služebního vozidla vytrhali sloupky plotu a strhli ostnatý drát. Polské jednotky přitom oslepovali laserovými paprsky a stroboskopickými světly,“ informovali polští pohraničníci na Twitteru.

„Nedaleko čekala skupina asi 100 migrantů na příležitost k nelegálnímu překročení hranice. Bělorusové vybavili cizince slzným plynem, který byl použit proti polským silám. Tomuto a dalším pokusům o nelegální překročení hranic bylo zabráněno,“ dodali.

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média informující o migrační krizi jsou tak odkázána na informace úřadů.

Americký prezident Joe Biden řekl, že Washington sdělil své znepokojení ohledně situace na polsko-běloruských hranicích jak Rusku, tak Bělorusku. Ve středu také jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Počínání běloruských úřadů již dříve kritizoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pátek řekl, že Spojené státy zvažují použít proti Minsku „různé nástroje“.

Von der Leyenová po rozhovoru s Bidenem uvedla, že USA v prosinci zavedou nové sankce proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Rád bych, aby to všichni věděli. Nemáme s tím nic společného,“ konstatoval Putin v rozhovoru s televizí Věsti. Reagoval na obvinění ze Západu, že se Moskva na vysíláním běženců k běloruským hranicím s Polskem podílí. Za situaci podle Putina nemůže ani Bělorusko, za politickými, vojenskými a ekonomickými důvody této krize stojí země Západu. Ruský prezident dodal, že Západ se vojensky angažoval v Iráku, odkud je nemálo migrantů, kteří nyní směřují za sociálními výhodami západních zemí. Většina běženců se podle něj chce dostat do Německa.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako Irák nebo Sýrie a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.

Polsko, Litva a Lotyšsko posilují své hranice ve snaze zablokovat nově otevřenou migrační trasu. S blížící se zimou je situace stále nebezpečnější. Mnozí z migrantů pocházejí ze Sýrie, Iráku nebo jiných míst Blízkého východu.

Reklama

Doporučované