Hlavní obsah

Slova ovlivňují myšlení. Zkuste to pozitivně, oblíbení budete doma i u přátel

Slova ovlivňují myšlení. Zkuste to pozitivně, oblíbení budete doma i u svého okolí. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 5. 2019 19:20

Pozitivní myšlení ovlivňuje nás. Pozitivní slova naše okolí. Začít bychom už měli doma, abychom zbytečně nestresovali naše děti. Pouhé záporné okřikování nikam nevede.

Článek

Je dobré si uvědomit, kdo a jak na nás působil v našem dětství. „Vyberte si v rodině někoho, s kým vám bylo dobře. Babička, dědeček, učitelka… A vzpomínejte na ně, proč vám s nimi bylo dobře. A zjistíte, že vždy jsou to lidé, kteří na vás byli laskaví, milí a měli na nás čas,“ říká psycholožka Anna Lukešová.

Rodiče by se podle ní měli naučit dávat příkazy bez slovíčka NE. Vynechat tak negativa tipu „nedělej“, „neskákej“, „nekřič“. Pokud dokážeme klidně k našemu dítěti promluvit, tak to pochopí mnohem snáz.

Naše chování ale ovlivňuje i naše přátelství. Mnohem raději totiž půjdete na kafe s člověkem, který vás pozitivně nabije, než s člověkem, který si bude pokaždé stěžovat na všechny křivdy světa.

„Měli bychom se zamyslet, jak mluvíme, protože tím působíme na naše okolí. A přenášíme negativní náladu nebo pozitivní. Člověk sám ale většinou sebereflexi nemá a cítí se neustále ukřivděný. Že mu neustále někdo ubližuje a že je nepochopený. Což není právě pozitivní přístup. Pozitivní člověk hledá způsob, jak věci změnit a jen si nestěžovat,“ vysvětluje psycholožka Lukešová.

Rozhovor je součástí pořadu Rodinka, který vysíláme na Televizi Seznam každý všední den od 9:00.

Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované