Hlavní obsah

Matovič naboural systém. Teď má menší podporu než Fico po vraždě novináře

Foto: Profimedia.cz

Slovenský premiér Igor Matovič.

Reklama

18. 3. 12:00
Článek

Slovensko je i po týdnu stále uprostřed vládní krize, která výrazně komplikuje zvládání krize pandemické. Kabinet Igora Matoviče je ale ve vedení země pouhý rok. Kde mají kořeny jeho aktuální problémy?

„Matovič místo aby situaci zklidnil, naopak vytváří a ještě eskaluje problémy,“ hodnotí v aktuálním Checkpointu chování slovenského premiéra Zuzana Kovačič Hanzelová, novinářka z deníku SME. Krize se vyhrotila poté, co Matovič objednal ruské vakcíny Sputnik V bez předchozí konzultace se svými koaličními partnery.

Jak ale zdůrazňuje i Kovačič Hanzelová, v případě vládní krize nejde vyloženě o tuto nebo jinou kauzu, ani o korupční skandál, kvůli kterému končily předchozí vlády na Slovensku: „Koaliční partneři si stěžují na to, že premiér nezvládá management vlády a svoji funkci.“ Ve vládě už skončili dva ministři – zdravotnictví a sociálních věcí. Členové čtyřkoalice volají i po odstoupení samotného Igora Matoviče.

Přestože byl především pro zahraniční pozorovatele Matovič „čerstvý vítr“ ve slovenské politice, není v ní žádným nováčkem. Když loni v únoru s velkým náskokem vyhrál parlamentní volby, měl za sebou dlouhá léta v opozici. Jeho domovské hnutí OLaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) však na každé volby připravilo zcela proměněnou kandidátku. Proto najednou kromě Matoviče kandidovali úplně jiní lidé.

„Víc než 10 let chodím na jeho tiskové konference a nezměnil se. Stále mluví jako opoziční politik,“ hodnotí přechod z opozice do vlády Zuzana Kovačič Hanzelová. Říká, že jeho politika se dá popsat jako nestandardní a antisystémová. Získal si popularitu jinak než tradiční strany, propagoval se v inzertních novinách, které vlastní a které chodí do většiny domácností, a lidé ho pak kroužkovali. „Jako by hacknul systém,“ dodává slovenská novinářka, která je od roku 2019 členkou redakční rady Seznam Zpráv.

„Nelíbí se mi ale, když se o premiérovi v médiích mluví jako o duševně nemocném, nejsme odborníci a navíc je to velmi neuctivé,“ kritizuje Kovačič Hanzelová slovenské komentátory, kteří v posledních týdnech často hodnotí psychický stav Igora Matoviče kvůli jeho někdy překvapivým krokům nebo výrokům. „Ve slovenské politice se i mezi sebou politici častují slovy jako ‚idiot, psychopat, debil‘, opravdu to nepomáhá lidem s opravdovými psychickými problémy,“ popisuje politickou kulturu na Slovensku.

Éra bez Směru?

Nová slovenská éra. Tak před rokem hodnotili komentátoři výsledek parlamentních voleb. Především proto, že se země dlouhá léta potýkala s protekcionismem a korupcí prorostlou státní správou. Opozice byla slabá a víc než dekádu byl u kormidla Robert Fico se stranou Směr. Jeho vláda držela ochranou ruku nad určitými vlivnými lidmi nebo podnikateli.

„Dnes si na Slovensku nikdo z vlivných lidí nemůže myslet, že je nedotknutelný,“ připouští slovenská novinářka, že s příchodem Matoviče do vlády se opravdu něco změnilo. Příkladem je i zatčení šéfa Slovenské informační služby Vladimíra Pčolinského z minulého týdne. „Teď vidíme, že policie je schopná a ochotná zatknout i šéfa tajné služby, který má blízko k vládní koalici,“ dodává reportérka deníku SME.

Otázkou však zůstává, zda se po aktuální vládní krizi k moci opět nedostanou lidé Směru. Politická strana se tedy rozpadla, pod vedením bývalého premiéra Petra Pellegriniho vzniklo jakési „odštěpené křídlo“, strana Hlas. Podle posledních průzkumů to vypadá, že by mohla být na Slovensku velmi populární.

Koaliční krize podle Kovačič Hanzelové paralyzuje řešení krize pandemické. „Zrovna včera jsem jela tramvají a paní tam do telefonu nahlas vyprávěla, že si šla nechat udělat nehty a vytetovat obočí, ale tyto salóny mají být zavřené. Navíc vyprávěla, jak si s kosmetičkou zanadávaly na Matoviče,“ popisuje atmosféru v zemi.

Premiér má aktuálně opravdu velmi nízkou podporu občanů, dostal se dokonce pod úroveň podpory Roberta Fica po vraždě novináře Jána Kuciaka.

Problémy se však mohou projevit i mimo Národní radu a daleko za hranicemi slovenského hlavního města. „Máme problém s velmi chudými romskými osadami. Na Slovensku jsou stovky osad, které vypadají jako africké slumy,“ říká Zuzana Kovačič Hanzelová a varuje, že již před pandemií se v zemi nacházelo 800 tisíc lidí na hranici chudoby, na které pandemie dopadá obzvlášť drtivě. „Přestože ještě neznáme aktuální data, odborníci se shodují, že tito lidé spadli pod hranici chudoby. Konkrétní data se ale dozvíme až ve chvíli, kdy budeme dávat dohromady škody po pandemii,“ dodává novinářka v podcastu.

V podcastu se navíc dozvíte i to, zda je prezidentka Zuzana Čaputová na Slovensku stejně oblíbená jako v Česku, a uslyšíte víc o tom, jaké krizové scénáře jsou právě na stole. Aktuální epizodu Checkpointu si pusťte v přehrávači v úvodu článku.

Checkpoint

O aktuálním světovém dění s Jolanou Humpálovou (@Jolana_H), Evou Soukeníkovou (@eva_souk) a jejich kolegy ze zahraniční redakce. Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, ve Spotify i Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Checkpointu najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky nám posílejte na audio@sz.cz.

O Checkpointu na sociálních sítích pište s hashtagem #Checkpoint_JolEva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované