Hlavní obsah

Slovensko krátce před volbou prezidentky. Čaputovou favorizují všichni

Představujeme slovenské prezidentské kandidáty: Kdo je Zuzana Čaputová? (Video: Eva Soukeníková, Hana Grohová)

 

Reklama

14. 3. 2019 8:56

V pořadí pátá přímá volba slovenské hlavy státu se odehraje v sobotu 16. března. Představujeme vám největší favority a favoritku nadcházející volby.

Článek

Sázkové kanceláře na Slovensku jen pár dní před prvním kolem přímé volby prezidenta nadále favorizují právničku Zuzanu Čaputovou, která jasně vedla v dosavadních průzkumech veřejného mínění.

Podle jednoho z posledních šetření, které zveřejnila agentura AKO, by na konci února lidé odevzdali Čaputové nadpoloviční počet hlasů. Průzkum probíhal v poslední dva únorové dny, zapojilo se 800 respondentů, objednal si jej Čaputové volební tým. Lidé by jí podle šetření odevzdali 52,9 % hlasů.

Foto: Repro: AKO

Výzkum agentury AKO přes slovenskými prezidentskými volbami.

Stejný průzkum řadí na druhou příčku bývalého místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Toho by volilo 11,4 % lidí.

Čerstvější data nejsou: Na Slovensku už platí zákaz zveřejňování výsledků průzkumů veřejného mínění k prezidentským volbám. Moratorium potrvá až do prvního kola hlasování. Proto se teď nálady měří hlavně podle odhadů sázkařů.

A bookmakeři to vidí podobně: Čaputová, Šefčovič a na třetí příčce kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin. Jeho šance však podle vypsaných kurzů rostou.

Představujeme slovenské prezidentské kandidáty: Kdo je Maroš Šefčovič? (Video: Eva Soukeníková, Hana Grohová, Jiří Vokřál)

V současnosti při sázce na celkové vítězství Čaputové mohou tipující u sázkových kanceláří Niké, Fortuna SK a Tipsport SK vyhrát za každých vložených deset eur pouze 12,20 až 13 eur. Nejnižší kurzy na Čaputovou odrážejí její vysoký náskok před dalšími kandidáty ve dřívějších sondážích.

U bookmakerů stoupají šance Harabina, který se na rozdíl od Čaputové a Šefčoviče například netají svým kritickým postojem vůči EU. Sázková kancelář Niké na celkové vítězství Harabina již vypsala mírně nižší kurz než na úspěch Šefčoviče, který ještě na začátku února v průzkumech popularity prezidentských kandidátů vedl.

Představujeme slovenské prezidentské kandidáty: Kdo je Štefan Harabin? (Video: Eva Soukeníková)

Tipující v Niké by za vložených deset eur inkasoval v případě úspěchu Harabina 55 eur a v případě zvolení Šefčoviče 60 eur. Fortuna SK a Tipsport SK naopak ještě dávají vyšší šance Šefčovičovi než Harabinovi.

Harabin je analytiky označován za protisystémového prezidentského kandidáta. Má dvojnásobně vyšší popularitu než další kritik EU a předseda krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, který se ve volbách hlavy státu rovněž uchází o přízeň voličů a kterému aktuálně bookmakeři přisuzují čtvrtou příčku.

Představujeme slovenské prezidentské kandidáty: Kdo je Marian Kotleba? (Video: Eva Soukeníková)

Do první pětky by ještě podle sázkařů pronikl šéf strany Most-Híd Béla Bugár.

Představujeme slovenské prezidentské kandidáty: Kdo je Béla Bugár? (Video: Eva Soukeníková)

Očekává se, že příští slovenský prezident vzejde až z rozhodujícího druhého kola hlasování, které se uskuteční 30. března a do kterého postoupí první dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola voleb.

Jak vidí šance sázkové kanceláře:

+2

Slovensko od vzniku státu v roce 1993 nemělo v čele státu ženu.

V roce 2009 v rozhodujícím druhém kole prezidentských neuspěla socioložka a pozdější premiérka Iveta Radičová proti úřadující hlavě státu Ivanu Gašparovičovi, který obhájil mandát na další pětileté období. Gašparoviče tehdy podporoval i Směr-SD.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Sázkaři

Doporučované