Hlavní obsah

Slovenští poslanci otevřeli cestu ke zrušení sporných amnestií

Reklama

30. 3. 2017 17:27

Zmiňované amnestie vydal v roce 1998 expremiér Vladimír Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

Článek

Slovenský parlament schválil novelu ústavy, která otevírá cestu ke zrušení sporných amnestií, jež brání potrestání pachatelů únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny.

Vládní předlohu novely podpořila značná část poslanců koalice, opozice i nezařazených zákonodárců, byť největší opoziční strany neprosadily všechny vlastní pozměňovací návrhy.

Z únosu Kováčova syna do Rakouska za vlády premiéra Vladimíra Mečiara byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Zmiňované amnestie vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

Zatím není známo, kdy parlament přistoupí ke hlasování o samotném zrušení Mečiarových amnestií. Ústavní novela nejprve musí vyjít ve sbírce zákonů.

Padne amnestie, která na Slovensku přikryla zločinné kauzy z 90. let? Odpovídá Matúš Kostolný, šéfredaktor nezávislého Denníku N.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované