Hlavní obsah

Snad nebudou hospody kontrolu bezinfekčnosti hrotit, spoléhají se neočkovaní

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

V Liberci se v pátek fronty na bezplatné testy netvořily, podobná situace byla i v Praze. Od pondělí si už lidé budou muset platit testy sami.

Reklama

29. 10. 2021 19:33

Od pondělí končí testování zdarma. Redaktoři Seznam Zpráv zjišťovali, jaký bude o placené testy zájem. Některá testovací centra byla prázdná už dnes.

Článek

Je poledne. Před odběrovým místem libereckého Červeného kříže v centru města postává jen pár lidí. Fronty, které se tu tvořily například v létě, kdy se lidé testovali, aby mohli vyrazit do zahraničí, jsou minulostí. „Po prázdninách zájem klesl, přizpůsobili jsme tomu i otvírací dobu – testujeme jen tři dny v týdnu. Vzhledem k zpoplatnění testů čekáme ještě výraznější pokles,“ říká ředitel oblastního spolku Ondřej Hradec.

Dnes tu zdravotníci otestovali asi 250 lidí, jednou z nich je i třicetiletá Karolína. Na otázku, jestli bude chodit na testy i poté, co si je bude muset hradit ze svého, reaguje s údivem. „To platí už od pondělí? Hm, paráda,“ říká.

Pojišťovny už nebudou od 1. listopadu dále proplácet testy na covid-19. Nově se bude také přísněji kontrolovat bezinfekčnost. Očkovací certifikát, potvrzení o prodělané nemoci nebo negativní test budou muset kontrolovat například i hospodští.

S takovými opatřeními Karolína zásadně nesouhlasí, očkovaná není. „Doufám, že lidé jsou snad normální a nebudou ty kontroly bezinfekčnosti tolik hrotit. Když mě nepustí do jedné restaurace, zkusím to přinejhorším v jiné,“ říká žena. Za testy platit nechce, na očkování se nechystá. Podle ní vakcína nenabízí žádné speciální výhody. „Očkovaní lidé můžou nemoc pořád přenášet, nakazit se. Když to řeknu hnusně, záleží ve finále stejně jen na daném jedinci. Buď je silný a zvládne to, nebo bohužel,“ dodává.

Naopak mladý muž v modré mikině, který jde zrovna z PCR testu, je s novým opatřením smířený. „Když to bude nutné, zaplatím si to.“ Na očkování se rovněž nechystá, do restaurací nebo za zábavou příliš nechodí. S případnou nemocí by si podle něj jeho tělo poradilo.

Odběrové místo už teď eviduje na následující týden jen jednotky zájemců. „Pokud lidé chodit nebudou, tak jednoduše zavřeme,“ říká Hradec.

Očkovat se nechtěla, na testy ale nemá peníze

Ani před odběrovým místem Krajské nemocnice Liberec se netvoří žádné fronty. Během dvaceti minut přichází pouze čtyři pacienti. Situace s placením testů se nezdá například muži, který jde z testu a pospíchá na autobus. „Je to na h*vno, snad to nebudou kontrolovat,“ prohodí ve spěchu.

Slečna v černé bundě, která vychází z testovací budky, si s novým vládním nařízením příliš hlavu neláme. „Ještě mi nebylo osmnáct, takže to řešit nemusím,“ říká.

Je jednou ze čtyř výjimek, kterých se zpoplatnění testů netýká - lidé do 18 let. Další výjimkou jsou ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Testy zdarma budou i pro ty, kterým nařídí vyšetření hygiena nebo se už nechali očkovat alespoň jednou dávkou.

Nemocnice se zatím nechystá provoz centra nijak omezovat. Klesajícího zájmu si ale všímá. „Počkáme, jaká bude situace následující týden,“ uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Zdravotníci tady otestují přibližně 600 lidí denně. O víkendu a svátcích bývají čísla nižší.

Naopak ale přibývá více zájemců o očkování, což souvisí právě se zpoplatněním testů. Jednadvacetiletá Marie před očkovacím centrem na Krajském úřadě v Liberci přiznává, že se původně očkovat nechtěla. „Co nadělám, nechci sedět zavřená doma. Na placení testů nemám peníze,“ popisuje.

Centrum nyní očkuje přes 500 lidí denně. „Je to záležitost asi posledních deseti dnů. Předtím zdravotníci naočkovali průměrně 250 pacientů za den, což byla čtvrtina kapacity, kterou je centrum schopné pojmout. Teď jsme na polovině,“ říká Řičář.

Liberecký kraj patří ke krajům s nejmenším počtem nakažených. I tady ale epidemie začíná nabírat na síle, aktuálně leží podle Řičáře v liberecké nemocnici 15 pacientů s covidem-19.

Reklama

Související témata:

Doporučované