Hlavní obsah

„Nechceme, ale donutili nás očkovat se,“ vysvětlují lidé z fronty

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Pátek před desátou hodinou ranní. Očkovací místo na pražském hlavním nádraží ještě neotevřelo, fronta se táhne desítky metrů.

Reklama

22. 10. 2021 14:55
aktualizováno • 22. 10. 2021 15:22

Zájem o jednodávkovou vakcínu bez objednání na pražském hlavním nádraží byl během pátku obrovský. První lidé přišli před očkovací místo dvě hodiny před otevřením.

Článek

Dveře očkovacího místa na pražském hlavním nádraží, kam lidé mohou zajít bez objednání pro jednorázovou vakcínu Janssen, se v pátek otevřely přesně v 10 hodin dopoledne. V té době už se fronta zájemců táhla prakticky až ven z obří haly a na samotném konci lidé nervózně upozorňovali nově příchozí, že „tady fronta pokračuje“.

Důvod náhlého zájmu o rychlé naočkování jednorázovou vakcínou čekající přiznávají hned: nová vládní opatření, zejména pak konec proplácení testů od listopadu a zkrácení platnosti PCR testu z týdne na tři dny a antigenního ze tří dnů na jeden. Lidé, kteří si doteď vystačili s testy, si vypočítali, že se jim to už nevyplatí.

Začátek fronty tvoří už „ostřílení“ lidé, kteří se injekce nedočkali ve čtvrtek. „Včera jsem tady čekala tři hodiny, dneska jsem proto přišla dvě hodiny před otevřením,“ říká mladá žena, která vystála úplně první místo.

Velmi podobně jsou na tom i ostatní lidé, kteří přišli desítky minut před oficiálním otevřením. Například vysoký muž, který si do fronty stoupl s novinami a představil se jako Jirka, popisuje, že už stál ve frontě ve čtvrtek. „Volali mi z práce, že je průser, tak jsem musel odejít. Paní přede mnou mi ale vyprávěla, že se čeká tak dvě a půl hodiny, tak jsem raději dneska přišel dřív,“ vysvětluje Jirka.

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Očkovací místo na nádraží otvírá v 10 hodin. V 8:55 už se tvoří fronta čekajících.

Starší pár – paní Dana s manželem Jiřím – si s sebou vzali dokonce rozkládací židličku, na které muž spokojeně sedí a občas se přisune, když se fronta přeskupí a pohne. „Já jsem se tady nechala očkovat včera, židličku jsem neměla a docela jsem si říkala, že by se hodila,“ vysvětluje energicky Dana.

O pár desítek lidí dál stojí ve frontě napružený muž ve sportovní bundě, který nahlas nadává a vypráví, že je ve frontě druhý den. Své jméno nechce prozradit. „Nikdo z těch doktorů nám včera neřekl, že už na nás nepřijde řada. Stáli tady lidé a už nás prostě nezvali, jenom nám dali formulář, ať si ho můžeme dopředu vyplnit. Co by na to řekl ministr Vojtěch? No? Že se lidé chtěli očkovat a nenaočkovali je?“ vypálil muž na reportéra.

Donutili nás k tomu

Většina lidí ve frontě se nepřišla očkovat, aby se chránili před covidem-19. Přiznávají, že raději by dál chodili na testy, jenomže vláda podle nich opatření utáhla natolik, že už nemají na vybranou.

Už zmíněný starší pár – Dana s Jiřím – to shrnují: „Očkování je dobrovolné,“ a do vzduchu k tomu paní Dana kreslí uvozovky, aby bylo jasné i přes respirátorem zakrytý obličej, že mluví ironicky. „Jsme donuceni. Toho znepříjemňování je tolik, že nevím, kam bych přišla,“ pokračuje seniorka.

„Chceme do hospody a tak,“ dodává Jiří. Oba manželé pak jednotně odpovídají, že se necítí být nemocí ohrožení. A aby měli vše rychle za sebou, tak se rozhodli pro jednorázovou vakcínu.

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Půl hodiny před otevřením. Páteční fronta se rozrostla přes celé átrium.

„Je to jedna dávka a konec,“ souhlasí dvacátník Lukáš, s kamarádem Jiřím se rozhodli jít naočkovat hlavně kvůli cestování. „V Česku je to v pohodě, ale v zahraničí je to drahé. Nebavilo nás cestovat a neustále se nechat testovat,“ vysvětluje Jiří.

Další starší pár doprovází syn. „No tak řekněte, proč jste tady,“ pobízí rodiče a rovnou za ně sám odpovídá. „Do teď to nepotřebovali. Jsme z vesnice, je to jenom o cestě na nákup a zpátky, do hospody nechodí. Ale jsou důchodci a na testy nemají,“ líčí syn a dodává, že sám se byl očkovat během čtvrtka také na hlavním nádraží.

A pan Jiří začtený do pátečních novin přiznává: „Já, když to celé začalo, tak jsem očkování odkládal. A pak když tady otevřelo očkovací centrum, tak jsem to taky odkládal. A teď už jsem fakt šel, musím, ale štve mě to,“ říká.

Na doporučení lékaře

Některé čekající ale do dlouhatánské fronty přivedly i zvláštnější okolnosti a jejich motivaci nelze ani zjednodušit do kategorie „přinutili mě“.

Mladá dáma z Ruska popisuje, že je sice naočkovaná vakcínou Sputnik, ale ta je jí v České republice k ničemu, protože není státem uznaná. A dodává, že jí stejně tak jde o vlastní zdraví a že nemá v ruskou vakcínu plnou důvěru.

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Krátce před otevřením. Fronta zájemců se táhne prakticky až ven z átria.

Veselý mladík ve vestě, který se představil jako Petr, popisuje, že s covidem proležel prakticky celý únor. „Doktorka mi říkala, že mám tak vysoké protilátky, že očkování nemusím řešit,“ vysvětluje. Chodil i darovat plazmu pro léčbu pacientů s covidem. Protilátky ale vláda neuznává a za testy si platit nechce. „Rád bych chodil do hospody, aniž bych se musel testovat. To zkrácení platnosti mě donutilo,“ vysvětluje.

Starší paní Dana pak říká, že covid prodělala s těžkým průběhem. „Byla jsem v nemocnici na kyslíku. Názor mé doktorky byl, abych si nechala dát jednu dávku až po těch 180 dnech od nemoci,“ vysvětluje.

Minulý týden se proto chtěla objednat ke své praktické lékařce na očkování, ta jí ale sdělila, že jednorázovou vakcínu stále nemá k dispozici. „Tak mě napadlo zajít na nádraží, chodila jsem okolo a bylo tady vždycky volno. No včera jsem čekala dvě hodiny a nedostalo se na mě,“ dodává.

Během pátečního odpoledne Fakultní nemocnice Bulovka oznámila, že kvůli zájmu o vakcínu prodlouží od příštího týdne otvírací dobu od 10:00 do 18:00 nově na 7:00 až 19:00:

Místo jednotek stovky lidí

Zvýšený zájem o očkování ale neregistruje jen Praha. Brno stoupající čísla potvrzuje a lze to přičítat nejen nadcházejícímu zpoplatnění testů, ale také třetím dávkám, na kterou má nárok každý, kdo má šest měsíců po ukončeném očkování.

Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) jen za čtvrtek aplikovala přes 890 dávek, z čehož bylo 445 neregistrovaných lidí v obchodním centru Olympia.

Mluvčí nemocnice Dana Lipovská zmiňuje, že výrazně stoupl zájem o jednorázovou vakcínu Janssen. „Z čeho dedukujeme, že to souvisí se zpřísňováním opatření. Když to řeknu blbě, lidi to chtějí mít co nejrychleji z krku. Což není úplně nejlepší, protože lidi by neměli uvažovat tak, že si dají jednu dávku, aby to bylo splněné,“ popisuje Lipovská.

Na ni navazuje i primářka očkovacího centra brněnské FNUSA Pavla Urbanová s tím, že v centru se prý neptají lidí na motivaci, proč náhle chtějí očkování a doteď ho nechtěli. „To ani nemůžeme. Ale je vidět trend, že lidé mají větší zájem o jednorázový Janssen, jde to kolem stovek denně, přičemž do minulého týdne to bylo jenom v jednotkách,“ líčí Urbanová.

Konkrétní čísla doplňuje mluvčí FNUSA Lipovská. „Jen za včerejšek jsme aplikovali 147 dávek Janssenu. A když to srovnám třeba s úterým 19., tam bylo jen 65 dávek. A vzhledem k tomu, že o víkendu míváme víc zájemců o očkování, teď očekáváme o hodně víc,“ říká Lipovská.

Opačný pohled nabízí královéhradecký krajský koordinátor očkování Jaroslav Malý. „Neevidujeme výrazný skokový nárůst v očkování jednodávkovou vakcínou. Máme stabilní počet vydaných prvních dávek, na úrovni zhruba 400-600 denně. Královéhradecký kraj je na tom, co se týče epidemie, ještě relativně dobře, takže očekávám, že když se to zhorší i u nás, zvýší se to. K nám asi ještě ten strach nedorazil,“ říká Malý.

Jsou ale na skokový nárůst zájemců o očkování připraveni. „Máme několik center, která nepřestala očkovat a neplánujeme je rušit. My jsme připraveny vždy, ale je tady zhruba 20-30 procent lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat,“ uvádí Malý.

Reklama

Doporučované