Hlavní obsah

Sochy z písku letos v Otavě zobrazují název města Písek

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

21. 5. 2021 16:28

Pět soch z písku zobrazuje na hladině Otavy název města Písek. Umělci tentokrát kvůli tomu umístili skulptury na hranu nábřeží.

Článek

Každá ze soch má na svém rubu jedno z písmen názvu města, které se tak za dobrých podmínek může odrážet v hladině řeky. Pět soch na motivy vodní mytologie slavnostně odhalili zástupci vedení města.

„Sochy lákají každý rok do Písku řadu turistů. Letos přišli jejich autoři s novinkami, jednou z nich je umístění děl na hranu náplavky, aby bylo možné pohrát si s jejich zrcadlením v řece Otavě, druhou je jejich nasvícení,“ uvedla starostka města Eva Vanžurová.

Díla s alegorickým námětem Písek, město z písku na vodě ztvárňují pět prvků mytopoetického příběhu o založení města. Jejich autory jsou opět sochaři Josef Faltus a Marian Maršálek. „Umělci na pět zhruba třímetrových soch spotřebovali kolem 60 tun jemného štukového písku a na vytvoření každé z nich potřebovali zhruba čtyři dny. Práci jim letos značně znepříjemňovaly četné dešťové přeháňky, i tak ale díla dokončili včas,“ uvedla Edita Kučerová z odboru školství a kultury městského úřadu.

Velká písmena na zadních stranách soch jsou umístěna zrcadlově obráceně, aby jejich odraz na hladině řeky byl čitelný. Každá skulptura pak zobrazuje atributy začínající právě na dané písmeno. Například u písmena P jde o Pramen, Poklad, Plavce, Peřeje, Proud, Plaz-Příšera, Pověst.

Sochy z písku budou na náplavce stát do podzimních měsíců. Město si chce i letos připomenout 777. výročí svého vzniku, které připadalo na loňský rok, ale kvůli koronavirovým omezením se řada akcí nemohla uskutečnit. Vzhledem k pandemii byly pro letošek stěžejní akce přesunuty ze svých obvyklých jarních termínů na poslední srpnový víkend. V pátek 27. a sobotu 28. srpna se uskuteční slavnost Dotkni se Písku, v neděli 29. srpna festival Pískoviště.

Kromě toho bude od 22. května v galerii Sladovna autorská výstava Voda mne napadá. Pramení z principu recyklace a jejím cílem je iniciovat vztah člověka k vodě. Letošní novinkou budou i pravidelné komentované prohlídky města, které začnou 18. června, a také prohlídky pro děti s hledáním pokladu.

Reklama

Doporučované