Hlavní obsah

Sokolovská uhelná jde do útlumu, o práci přijdou stovky lidí

Foto: Profimedia.cz

Sokolovská uhelná připravuje útlum těžby. Ilustrační foto.

22. 11. 2019 15:32

Sokolovská uhelná začne s postupným útlumem. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a s ním související ceny emisních povolenek.

Článek

Transformace se dotkne zaměstnanců: během následujících dvou let by jich ze Sokolovské uhelné mělo odejít až kolem tisícovky. Dnes firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. ČTK to potvrdil předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Už příští rok by měla Sokolovská uhelná propustit asi 700 lidí, v dalším roce asi 300. I když část z nich může najít práci v dceřiných firmách, na dopady se už začíná připravovat Karlovarský kraj i města, kterých se propouštění nejvíce dotkne. Jak ale říká Štěpánek, stát i přes několikaleté varování, že taková situace brzy nastane, zatím pro transformaci regionu neudělal téměř nic.

„Uhelný průmysl je v situaci, kdy se říká, že uhlí musí pryč v Evropě. A dělá se všechno pro to, aby uhlí nebylo. Ale co se bude dít v regionech, kde uhlí skončí?“ upozornil Štěpánek. Dodal, že kdyby se část peněz za emisní povolenky vracela do regionů, odkud peníze za povolenky pocházejí, bylo by možné je použít na investiční pobídky a tvorbu pracovních míst.

Jen Sokolovská uhelná letos zaplatí na emisních povolenkách asi 1,4 miliardy do státního rozpočtu, příští rok to má být asi 1,5 miliardy korun. Ceny povolenek na trhu rostou.

Nejbližší větší město od sokolovských dolů je Chodov. „Budeme aktivně na řešení situace spolupracovat se zaměstnaneckými odbory,“ řekl ČTK starosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM). „Lidem, kteří budou muset změnit zaměstnání, chceme nabídnout kariérní poradenství, ekonomické poradenství a samozřejmě aktivně pomoci s hledáním zaměstnání například centralizovanou nabídkou volných pracovních míst v Chodově a okolí. I město Chodov jako zaměstnavatel může v rámci svých organizací nabídnout nějaká volná pracovní místa,“ dodal.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené