Hlavní obsah

Soud definitivně osvobodil Luďka Nečesaného v kauze úplatků

Foto: ČTK/Petrášek Radek, ČTK

Luděk Nečesaný.

Reklama

26. 8. 2020 10:04

Obžaloba tvrdila, že Nečesaný přijal od několika firem úplatky ve výši 23 milionů korun.

Článek

Osvobození bývalého šéfa liberecké krajské nemocnice Luďka Nečesaného a jeho manželky Šárky v korupční kauze je pravomocné. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečesaný přijal od několika firem úplatky v celkové výši 23 milionů korun. Podle justice se ale nepodařilo prokázat, že se skutek stal.

Státní zástupce uváděl, že se Nečesaný nechal korumpovat v letech 2009 a 2010. Čtyřem zdravotnickým firmám - MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica - údajně umožnil obchodovat s nemocnicí, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží. Peníze podle obžaloby inkasoval přes poradenskou společnost Sarmed, kterou založila jeho žena.

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný (Nečesaný) těmto firmám skutečně přislíbil nějaké nadstandardní zacházení. Musíme vycházet z toho, co prokázáno bylo: pouze to, že obžalovaný pro tyto firmy prováděl poradenskou činnost, kterou jim fakturoval a firmy mu tyto faktury proplácely. Nic dalšího prokázáno nebylo,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Bývalému řediteli hrozilo za přijetí úplatků pět až 12 let vězení, jeho manželce pak tři až osm let odnětí svobody za praní špinavých peněz. Třetí osvobozený obžalovaný, Tomáš Macháček z firmy MedicCor, mohl za podplácení dostat až šestiletý trest.

Nečesaný od počátku jakékoliv korupční jednání popíral. Tvrdil, že obvinění souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše, který byl obžalován z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Dnešní odvolání řešil stejný soudce, který Lukáše opakovaně uznal vinným. Loni nakonec mladíka pravomocně osvobodil, nicméně uvedl při tom, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné. Manželé Nečesaní proto tvrdili, že soudce Lněnička je vůči jejich rodině podjatý, a usilovali o to, aby jejich kauzu dostal na starosti někdo jiný. Nejvyšší soud jim nevyhověl.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované