Hlavní obsah

Soud už téměř rok řeší tunelování Pražských služeb

Foto: Seznam Zprávy

Tomáši Kolingerovi hrozí za zneužití informace a postavení v obchodním styku až desetiletý trest vězení.

Reklama

24. 1. 20:04

Případ tunelování Pražských služeb už soud projednává téměř rok. Na konci dubna by se mělo dovyslechnout už jen několik svědků a exšéf Pražských služeb spolu s dalšími osmi obviněnými by se měli brzy dozvědět konečné rozhodnutí.

Článek

Je to už téměř rok, co se pražský Městský soud v Praze zabývá případem bývalého obchodního ředitele Pražských služeb Tomáše Kolingera, který podle obžaloby mezi lety 2009 a 2013 vyvedl z firmy přes 63 milionů korun.

Kromě něj je v případu obžalováno dalších osm lidí včetně bývalé elitní insolvenční správkyně Heleny Horové, která podle žalobců dohlížela na to, aby faktury vyvedených peněz korespondovaly s uzavřenými smlouvami a byly právně v pořádku.

Verdikt celého případu by mohli obžalovaní znát v druhé polovině tohoto roku. Už minulé úterý proběhl výslech pěti svědků a následující den pak vypovídali soudní znalci.

+2

„V této věci už proběhlo několik hlavních líčení a řekla bych, že se chýlíme ke konci dokazování,“ řekla minulý týden směrem k obžalovaným soudkyně. Podle mluvčí Městského soudu v Praze se však další dokazování posunulo ještě na konec dubna. Hlavní líčení předsedkyně senátu skutečně odročila na termíny od 26. dubna. „Je třeba pokračovat v dokazování, předvolává se mimo jiné řada svědků,“ napsala Seznam Zprávám mluvčí soudu Markéta Puci.

Soudní senát však předpokládá, že po tomto vyslechnutí svědků by bylo možné přistoupit k závěrečným řečem a konečnému rozhodnutí.

To, že se Kolinger údajně dopustil trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku s pomocí dalších obviněných, tvrdila podaná obžaloba už v roce 2018. Případ se však řeší podstatně déle, na hospodaření uvnitř Pražských služeb narazil v roce 2012 hloubkový audit společnosti Deloitte Advisory, který si nechala společnost, starající se o čistotu metropole, zpracovat.

Dva roky poté, v červenci roku 2014, dorazili detektivové protikorupční složky Národní centrály proti organizovanému zločinu do centrály Pražských služeb, kde zatkli dnes již bývalého obchodního ředitele Pražských služeb Tomáše Kolingera. Ten údajně ovládal řadu společností, které se zabývaly podobnou činností jako Pražské služby. Za firmu, jíž z větší části vlastní hlavní město Praha, uzavřel s těmito společnostmi smlouvy o poskytnutí služeb - většinou ohledně nakládání s odpadem, údržby zeleně nebo úklidu.

Podle vyšetřovatelů byl Kolingerův princip vyvádění peněz následující - Kolinger údajně založil několik společností, do kterých prý následně dosadil své příbuzné či známé. Tyto firmy pak od Pražských služeb získávaly výhodně zakázky, které následně podle detektivů přeprodávaly dál za vyšší cenu.

V kauze figuruje i advokátka Horová

Takto získal Kolinger peníze například pro společnosti Lighthouse Consulting později přejmenovanou na Ekolin, Limeg či Eko-Sunrise.

K přikrývání získaných peněz mu podle žalobců pomáhala advokátka Helena Horová, která radila v ekonomických záležitostech a vystavovala nepravdivé účetní doklady.

Horová byla spolu s advokátkou Ninou Rydlovou také kárně obžalovaná Českou advokátní komorou. Podle stížnosti, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici, Horová údajně falšovala a ověřovala podvodné podpisy ředitele italské společnosti Fidimed Fiduciaria.

„Podpis osoby, která se měla podepsat jako Francesco Luciani, je na první pohled zcela odlišný od jiných jeho podpisů, které se nacházejí v obchodním rejstříku, přičemž tyto jiné podpisy ověřovala rovněž JUDr. Nina Rydlová, případně JUDr. Helena Horová,“ píše se ve stížnosti.

Advokátka Horová, bývalá insolvenční správkyně, tvrdí, že žádné falešné podpisy neověřila. „Vyjádřila jsem se České advokátní komoře. Tvrzení jsou nepravdivá a výsledek kárného řízení to potvrdí,“ napsala Horová Seznam Zprávám.

Horová je také v současné době podle informací Seznam Zpráv prověřována policií z trestného činu podvodu, kterého se měla údajně dopustit spolu se svým kolegou z její advokátní kanceláře Davidem Průšou.

Kvůli trestnímu stíhání Horové už v roce 2017 pozastavil Robert Pelikán, tehdejší ministr spravedlnosti, její činnost insolvenční správkyně.

Absolventka plzeňských práv měla v posledních deseti letech na starost velké konkurzy v Česku. Vedle kauzy zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading se zabývala i bankrotem outletového centra Galleria Moda u pražského letiště. Pro bývalého premiéra Stanislava Grosse řešila v roce 2005 jeho majetkové poměry.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované