Hlavní obsah

Soud zrušil a odložil líčení v korupční kauze s hejtmanem Půtou kvůli jeho námitce proti podjatosti

K soudu se hejtman Libereckého kraje Martin Půta dostavil krátce před jeho zahájením, s novináři ale nechtěl mluvit. (Video: Seznam.cz)

11. 9. 2018 10:51

Dlouho očekávané soudní líčení v korupční kauze ROP Severovýchod, v níž čelí obvinění z přijetí úplatku a zneužití svých funkcí i současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), bylo ještě před oficiálním zahájením zrušeno a odloženo. Důvodem byla námitka z podjatosti jedné z místopřísedících soudu, kterou podal Půtův právník.

Článek

Přestože zahájení hlavního líčení bylo naplánované na devátou hodinu, krátce po provedení prvních procesních úkonů ho senát nejprve na 25 minut přerušil a posléze zrušil a odložil.

Důvodem je námitka z podjatosti, kterou mu doručil právník obžalovaného hejtmana Půty. Ta upozorňuje na fakt, že jednou z přísedících u soudu je manželka Půtova spolustraníka, což by podle advokáta mohlo vyvolávat podezření z toho, že obžalovaný hejtman bude v procesu zvýhodňován. Přestože soud se poradil ještě před zahájením líčení, krátce před jeho dnešním zahájením se odebral k další poradě, protože k námitce se přímo v soudní síni připojil i státní zástupce Radim Kadlček.

Hejtman Půta se v kauze cítí být nevinen. V případu je celkem 17 obžalovaných, z toho 4 právnické osoby. Spis má přes 20 tisíc stran. Půta čelí spolu s dalšími osobami podezření z přijetí statisícového úplatku.

Projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci měl před pěti lety získat evropskou dotaci 65 milionů korun z ROP Severovýchod. Dalších 30 milionů mělo přijít na oddechovou zónu na Perštýně. Žádné evropské peníze ale nakonec vyplaceny nebyly.

K dnešnímu hlavnímu líčení se dostavila drtivá většina obžalovaných nebo jejich právních zástupců. Podle některých znalců může vynesení rozsudku trvat více než rok.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené