Hlavní obsah

Spojené státy, Velká Británie a Austrálie vytvořily nový bezpečnostní pakt

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden oznámil nový bezpečnostní pakt. Virtuálně se účastnil britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison.

Reklama

16. 9. 7:41

USA, Británie a Austrálie oznámily nový bezpečnostní pakt. S cílem posílení bezpečnosti v Indo-Pacifiku si země budou sdílet pokročilé technologie, i ty potřebné k výrobě ponorek na jaderný pohon. Své výhrady má Francie i Čína.

Článek

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu přišly s novou bezpečnostní úmluvou, která bude spočívat ve sdílení pokročilých technologií, včetně těch potřebných k výrobě ponorek na jaderný pohon. Cílem aliance je posílit bezpečnost v Indo-Pacifiku. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl „chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku“. Má dopomoci k zajištění míru a stability v regionu. Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek.

Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Smlouva byla pro Austrálii největší obrannou zakázkou v historii. Stavba ponorek však byla zpožděna hlavně kvůli požadavku Canberry, aby mnoho dílů bylo vyrobeno lokálně.

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství.

„Jako první iniciativa pod Aukusem … se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo,“ uvádí se v prohlášení. „Tato schopnost bude podporovat stabilitu v Indo-Pacifiku a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů,“ uvedli.

Lídři zároveň uvedli, že cílem je „uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu“ a dodali, že „Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní“. Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč.

Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a „dodatečnými podmořskými schopnostmi“.

Francie se proti nové spolupráci USA s Austrálií bouří

Rozhodnutí Spojených států odstrčit Francii od smlouvy o koupi ponorek, kterou uzavřela s Austrálií, ukazuje nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu, uvedla dnes francouzská ministerstva zahraničí a obrany.

„Americké rozhodnutí odstrčit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu … ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a litovat,“ uvádí ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Jean-Yves le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová

Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. „Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku,“ stojí v prohlášení.

Pakt se nelíbí ani Číně

Proti bezpečnostní úmluvě tří zemí se okamžitě ohradil také Peking. Pakt přichází v době, kdy v regionu sílí čínský vliv. Podle Číny je nová aliance zaměřená proti ní a poškozuje její zájmy.

Čínská ambasáda ve Washingtonu v reakci na novou úmluvu, uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků. Informuje o tom agentura Reuters.

Mluvčí čínské ambasády Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy „by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti nebo poškozující zájmy třetích stran. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované