Hlavní obsah

Spojené státy vyhlásily sankce na venezuelskou ropnou firmu PDVSA

Shrnutí situace ve Venezuele ve studiu Televize Seznam. (Video: Jolana Humpálová, Seznam.cz)

29. 1. 6:59

Spojené státy v pondělí vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA, z jejichž zisků má prospěch vláda prezidenta Nicoláse Madura, kterého Washington neuznává. Oznámil to americký ministr financí Steven Mnuchin.

Článek

USA v pondělí uvalily sankce na venezuelskou ropnou společnost PDVSA. Podle amerického ministra financí Stevena Mnuchina se Spojené státy snaží výrazně snižovat dovoz venezuelské ropy. Washington nevyloučil ani další kroky v podpoře opozičního lídra Juana Guaidóa, jehož považuje za legitimního prezidenta Venezuely.

Sankce uvalené Mnuchinovým ministerstvem zakazují Američanům jakékoli obchodování s PDVSA. Spojené státy zároveň zmrazily veškerá aktiva, která má společnost uložena v amerických bankách. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona se mohou sankce osobně dotknout všech lidí pracujících pro PDVSA.

„Nadále odhalujeme korupci Madura a jeho dobrých přátel a dnešní opatření zamezuje tomu, aby nadále rabovali majetek obyvatel Venezuely,“ komentoval uvalení sankcí na tiskové konferenci Bolton.

Venezuela má z prodeje ropy zásadní příjmy a její ekonomika se dostala do těžké krize mimo jiné v souvislosti s poklesem cen této komodity na světových trzích.

Guaidó, který se stal předsedou opozicí ovládaného parlamentu teprve začátkem ledna, se minulou středu při masových protivládních demonstracích prohlásil za úřadujícího prezidenta. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův mandát vzešlý z loňských nedemokratických voleb. Guaidóa již uznaly za úřadujícího prezidenta na dvě desítky zemí včetně USA, několik velkých evropských států se k tomu chystá. Za Madurem naopak stojí mimo jiné Rusko, Čína nebo Turecko.

Doporučené