Hlavní obsah

Spoluzakladatelka polonahého hnutí Femen spáchala sebevraždu

Foto: Wikimedia.org

Oksana Šačková.

Reklama

24. 7. 2018 14:56

Bývalá členka skupiny Femen, Oksana Šačková, byla nalezená mrtvá v Paříži ve svém bytě.

Článek

Spoluzakladatelka a bývalá členka feministické skupiny Femen Oksana Šačková spáchala v Paříži sebevraždu, bylo jí 31 let. S odvoláním na vůdkyni skupiny Innu Ševčenkovou to dnes uvedla agentura AFP. Sama organizace označila Šačkovou za nejméně bojácnou a současně nejzranitelnější ze svých aktivistek.

„Tělo Oksany se našlo v pondělí v jejím bytě. Zabila se,“ řekla Ševčenková. Ta podle stanice BBC také uvedla, že přesné datum smrti ještě není známo, nejspíš je určí až pitva. Šačkovou naposledy viděli živou v pátek. Na rozloučenou prý napsala „všichni jste falešní“.

Hnutí Femen proslulo demonstracemi proti diskriminaci žen a potlačování lidských práv, přičemž jeho členky své protesty pořádají vždy polonahé. Šačková v dubnu 2008 v Kyjevě patřila ke čtyřem spoluzakladatelkám hnutí, které později poznamenal rozkol a přesídlení do Francie. Tam získaly aktivistky azyl po útocích ve vlasti.

Naposledy napůl obnažená demonstrantka překvapila bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho ve volební místnosti při březnových volbách. Podobný incident se stal i v Praze během prezidentských voleb. Aktivistka hnutí Femen Anželina Diašová se vrhla ve volební místnosti na prezidenta Miloše Zemana. Na odhalených prsou měla nápis: „Zeman, Putin's slut“, v překladu: „Zeman, Putinova děvka“.

Šačková žila od roku 2013 ve Francii, vystoupila z hnutí a věnovala se malířství. Podle své kolegyně Jany Ždanovové malovala protináboženské ikony a loni začala studovat na akademii. V pronajatém bytě žila s mladým přítelem a vše se zdálo být v pořádku. Vzhledem k přecitlivělosti umělkyně však zprávu o sebevraždě Ždanovová nepovažovala za překvapení.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované