Hlavní obsah

Sparta se vrátila do chmurných časů. Zmar na hřišti, ostuda v kotli

Foto: ČTK, Profimedia.cz

Trenér Sparty Lars Friis (vpravo) v doprovodu ředitele komunikace Ondřeje Kasíka po zpackaném finále MOL Cupu v Olomouci.

Náplast v podobě trofeje? Zapomeňte, fotbalová Sparta utrpěla ve finále MOL Cupu masakr olomouckou pilou. Budoucnost trenéra Friise je, zdá se, sečtená. Větší ostudu však klubu dělají hajlující chuligáni.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako by se fotbalová Sparta vrátila do chmurných časů, kdy bylo všechno špatně. Bídné výkony na hřišti navzdory ekonomické síle a navíc hanebné chování ultras v kotli.

První ostuda pro Spartu začala ještě před utkáním. Několik jedinců tvrdého jádra sparťanských fanoušků se nechalo vyfotit v bílých kuklách se zdviženými pravicemi (v této sezoně ne poprvé) přímo před Merkurovou kašnou v centru Olomouce a pak se ještě snímkem pochlubili na sociální síti. Řeší to policie. Jde o problém, který musí i na Letné rázně vyřešit, třebaže to není lehký úkol. Drtivá většina slušných fanoušků Sparty už toho má plné zuby.

Rázných změn bude ve Spartě nutné provést víc. Věří snad ještě někdo v budoucnost trenéra Larse Friise v klubu? Nejspíš už ani on sám, byť po finálové porážce 1:3 se Sigmou tvrdil, že energie do práce má stále dost.

„Nepochybujte o mně v tomto ohledu,“ pravil odhodlaně. „Ale jestli zítra budu ve své pozici? Na to jsem špatná osoba, která by na to měla odpovědět. Jsem první, kdo bude bojovat s týmem, a chci bojovat pro tento úžasný klub.“

Měla to být náplast na zpackanou sezonu, ve které se fotbalisté Sparty ještě strachují ne o druhé ani o třetí, ale o to, zda před dotírajícím Jabloncem udrží aspoň čtvrté místo a dostanou se do předkola Konferenční ligy. Jenže ani finále MOL Cupu nezvládli. Místo náplasti vytrpěli masakr olomouckou pilou. Domácí nažhavená Sigma už do poločasu vedla 3:0. 

Po změně stran sice střídající útočník Rrahmani z penalty snížil, to však bylo všechno. Do čtvrtého předkola Evropské ligy jde zaslouženě Olomouc. I kdyby v něm neuspěla, hlavní fázi Konferenční ligy má na rozdíl od Sparty jistou.

Pro sparťany je to po dvou titulech v řadě blamáž, kterou nejde přejít, třebaže sezonu začali v nablýskané Lize mistrů, na niž tolik let čekali. Jenže to už je v zapomnění. Teď si sparťanská veřejnost přeje, ať je v zapomnění i Friis. Z hrdiny se stal odpadlíkem. Povýšení z pozice asistenta po odchodu Briana Priskeho nevyšlo. Není to snadný přechod. Kromě trenérského umu a znalostí jsou potřeba i další dovednosti – reakce na vývoj zápasu, koučink nebo i charisma, síla osobnosti.

Tentokrát fanoušci zůstali na tribuně | Sport SZ

Finále fotbalového MOL Cupu se hrálo v Olomouci proto, že Sigma je hůře postaveným týmem v pohárovém koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Hanáci neměli, oba týmy hnal stejný počet příznivců – přes 4100. Fanoušci Olomouce obsadili jižní a protilehlou tribunu, Sparta severní tribunu ve tvaru mušle a menší sektor na hlavní tribuně. Zbylé lístky připadly Fotbalové asociaci ČR (FAČR) a partnerům.

Velkým tématem před finále byla i bezpečnost. Před rokem se po závěrečném hvizdu dostali na trávník fanoušci Plzně i Sparty, proti nimž museli zasáhnout těžkooděnci. Na Andrově stadionu byl násobně vyšší počet členů pořadatelské služby než na běžná utkání – přes 400 stevardů. FAČR také požádala fanoušky obou táborů, aby po utkání nevstupovali na hrací plochu i proto, že Olomouc ještě čeká domácí utkání v lize. A tentokrát na stadionu navzdory sparťanské frustraci z porážky 1:3 vše proběhlo bez potíží.

„Proběhla řada koordinačních jednání se zástupci obou klubů, bezpečnostní agenturou, policií a dalšími složkami integrovaného záchranného systému. FAČR věnovala přípravě finále mimořádnou pozornost, jako tomu ovšem bylo i v minulých letech,“ uvedl pro ČTK bezpečnostní manažer FAČR Jakub Schoř. „Naší snahou je, aby FAČR jako organizátor přispěla ke slavnostní atmosféře vydařeného finále, jako tomu bylo například v roce 2023, a neopakovaly se tak události z loňského zápasu,“ dodal.

Rozpočet Sparty na tuto sezonu se vyšplhal na 950 milionů korun. Olomouce na 140 milionů. „Skoro jako jeden Rrahmani,“ pomohl si olomoucký trenér Tomáš Janotka při srovnání sparťanskou posilou.

I když posilou… Spíše málo využívaným náhradníkem. Pro finále Friis vsadil na sestavu česko-slovenských hráčů, které doplnil jen Albánec Laci. Kairinen, Olatunji, Rrahmani, Preciado i brankář Vindahl se do jedenáctky nejlepších nevešli na rozdíl třeba od Vydry, Suchomela, Ševínského nebo gólmana Surovčíka.

„Snažili jsme se poskládat co nejsilnější sestavu, to je jediný důvod,“ vysvětloval Friis.

Po boji je snadné konstatovat, že jeho tahy se úplně minuly účinkem, což podtrhla ještě chyba Surovčíka při druhé brance, když podběhl centr Zorvana, jenž zaplachtil až do sítě: 2:0 a Sparta se totálně rozsypala. Jako by byla z porcelánu.

Hlavně v defenzivě si počínala až žáčkovsky. Viz první gól výtečného záložníka Zorvana z halfvoleje. Času a prostoru ve vápně by mu stačilo i méně. „Tento výkon nebyl hodný Sparty,“ sklopil zrak stoper Sparty Martin Vitík.

„Souhlasím, všichni za to neseme zodpovědnost. Finále nemůžete odehrát jako my v prvním poločase. Složili jsme se, bylo to strašidelné, šílené,“ uznal Friis.

Křídelník Haraslín se pod hrotem hledal, ale je zbytečné řešit individuální výkony. Sparta nefungovala jako celek. Po prodeji kapitána Krejčího jí chybí lídr. Celá sezona se nese na vlně výkyvů, konzistentnost výkonů neexistuje.

V Olomouci čtyři tisícovky fanoušků Sparty zaplnily monumentální mušli a věřili v obrat k lepšímu. Roztáhli transparenty „Přijeli jsme si vzít, co nám patří“ nebo „Pastva skončila, přichází lov“.

Realita však byla taková, že už ve čtvrté minutě lovil Surovčík poprvé míč ze sítě.

Friis s vyhrnutými černými rukávy košile tušil, že to bude zase šichta. Z lovce se stala kořist. Sigma si na favorita věřila.

Fanoušci Sparty sice svůj tým podporovali až do konce, byť i vzhledem k výsledku se Androvým stadionem nesla hlavně olomoucká euforie a sparťanská skepse. Vyvrcholila v závěru, kdy po strkanici u lajny vlepil lékař Sparty Filip Hrdlička pohlavek olomouckému obránci Královi. Nepřípustné chování velkého klubu, jenž má udávat směr nejen na hřišti. „Pokud se to stalo, tak je to něco, co nechceme. Takhle se nechceme prezentovat,“ zdůraznil Friis.

Po závěrečném hvizdu se stadionem neslo hromové: Sigma Evropa!

Zatímco sparťané napochodovali pod mušli, aby se znovu zpovídali kotli. Dlouho se jim tam nechtělo. Vyslechli si skandování: Bojujte za Spartu! A dresy dolů!

„Na kritiku mají právo, ale dokud budu ve Spartě, tak dres nesundám,“ řekl sparťanský odchovanec Vitík.

O víkendu Sparta jede na Baník hájit čtvrté místo. Musí se ještě zmobilizovat, nebo hrozí kolosální průšvih. Jablonec po vítězství Sigmy ve finále už ví, že páté místo mu na Evropu nestačí. Na Spartu ztrácí jen dva body, do konce zbývají dvě kola a křehká Sparta je v nesnázích.

„Musíme dobít energii a vyhrát,“ hlásil Friis v den, kdy jeho někdejší kolega Priske, toho času bez zaměstnání, slavil 48. narozeniny.

Sparťané teď mají přání jediné: ať se Priskeho vítězné časy, pokud ne přímo on sám, vrátí, sezona konečně skončí a přivedou se posily. To je práce hlavně pro sportovního manažera Tomáše Rosického. Stejně jako na titulech, tak také na úpadku má svůj podíl.

Doporučované