Hlavní obsah

Hráče z KHL na MS ignorujeme. Slovenský novinář o propagandě i stavu hokeje

Foto: ČTK, Profimedia.cz

Slovenský obránce Mário Grman si na živobytí vydělává v ruském Vladivostoku.

Hokejové Slovensko poskládalo na světovém šampionátu omlazený tým bez opor z NHL i finalistů české extraligy. Sází na dravce z AHL, ale nechybí ani dva hráči z ruské KHL. Třebaže by si jich ministr sportu představoval víc.

Článek

Byl to jasný faul. Chyba rozhodčího. A celkem zásadní, neboť může hokejisty Slovenska na mistrovství světa ještě zabolet. Zápas s Rakouskem se lámal až na nájezdy. Útočník Michal Krištof musel v páté sérii uspět, aby odvrátil porážku. Gólman Kickert jej však podrazil holí a Krištof v pádu poslal puk jen do tyčky. Přes protesty Slováků už sudí po poradě nenechali nájezd opakovat a výhru 3:2 slavili Rakušané.

Na sociálních sítích z řad slovenských fanoušků zaznívaly po utkání kromě kritiky rozhodčího i četné komentáře typu „dobře mu tak“. Mnozí by Krištofa vzhledem k jeho nedávnému angažmá v ruské KHL, když pět měsíců po propuknutí války na Ukrajině posílil Soči, v reprezentaci nejraději neviděli.

Třebaže na začátku této sezony se sbalil a bez svolení klubu zamířil do švýcarského Langnau, pachuť krvavých peněz a náhlá změna postojů se za bývalým hráčem Komety táhne. A nejen za ním. Ve slovenské nominaci jsou i dva hráči, co se stále živí hokejem v ruské KHL - obránce Mário Grman z Vladivostoku a brankář Patrik Rybár z čínského Kunlunu.

Hráči z KHL mi překáží

Dokonce je bojkotují i některá slovenská média, i když jde o menšinu. Na rozhovor si nikoho ze zmíněné trojice nevezme ve Švédsku novinář serveru Šport.sk Martin Toth-Vaňo. „Musím říct, že mi hráči z KHL velmi překáží,“ povídá upřímně z dějiště mistrovství světa pro Seznam Zprávy. „Jako Sport.sk je na šampionátu ignorujeme. Neděláme s nimi rozhovory. Když dá Grman gól, tak napíši, že dal gól, ale v mixzóně s ním rozhovor dělat nebudeme. Nechceme dělat reklamu ruské propagandě,“ zdůrazní.

Od začátku války na Ukrajině monitoruje ruská média a pozoruje, jakou propagandu válce dělají i přes slovenské hráče v KHL. „I když od doby, kdy je Robert Fico slovenský premiér, trošku z toho ustoupili a těch článků není tolik. Možná proto, že se domnívají, že Slováci jsou na jejich straně, což skrz jednání premiéra mají právo si myslet, ale ne skrz občany,“ povídá Toth-Vaňo. „V Česku by se proti tomu ohradila větší část veřejnosti,“ povzdechne si.

Bohužel všichni víme, jaký je slovenský premiér, že byl teď v Rusku. Část slovenské veřejnosti s tím souhlasí a je ráda, že tam jsou hráči z KHL.
Martin Toth-Vaňo, redaktor Šport.sk

Kritizuje i video slovenského ministra cestovního ruchu a sportu Rudolfa Huliaka před nominací, v němž prohlásil, že chce, aby prezident Slovenského svazu Miroslav Šatan vzal na šampionát co nejvíce hráčů z KHL. Svaz reagoval prohlášením, že o nominaci na šampionát rozhodují odborníci výlučně na základě sportovní výkonnosti.

„To bylo čistě populistické video, protože o tom nemá Huliak ani přehled. Když se jej zeptáte, koho máme v KHL, ani by nedokázal vyjmenovat všechny hráče,“ podotýká redaktor Šport.sk. „Je i část veřejnosti, které tohle vadí, že kvůli hráčům z KHL mistrovství nesledují. Bohužel všichni víme, jaký je slovenský premiér, že byl teď v Rusku. Část slovenské veřejnosti s tím souhlasí a je ráda, že tam jsou hráči z KHL.“

S nominací hráčů KHL ovšem nesouvisí vysoký počet omluvenek slovenských opor, které Šatan letos dostal. Chybí všechny hvězdy z NHL, jež přicházely do úvahy - Juraj Slafkovský, Erik Černák, Martin Fehérváry, Tomáš Tatar či Šimon Nemec.

„Účast hráčů KHL na to neměla vliv. Už byli na olympijské kvalifikaci. Tehdy se bratři Pospíšilové sice vyjádřili, že jim to vadí, ale nakonec přišli,“ ohlíží se Toth-Vaňo.

„V NHL máme málo kluků. Někteří byli zranění - Pospíšil, Černák. Juraji Slafkovskému je teprve dvacet, ale už byl na třech šampionátech, do toho měl také zranění. Rozumím tomu, že si chcete od hokeje nějaký rok i odpočinout a vypnout hlavu. Ale zase dostali příležitost další. Nemáme takovou základnu jako Fini, Švédi nebo dokonce ani jako Češi ne,“ říká Seznam Zprávám někdejší slovenský brankář Branislav Konrád, účastník čtyř světových šampionátů a dvou olympiád.

Slovensku citelně chybí i finalisté české extraligy - Kristián Pospíšil, Lukáš Cingel, Marek Ďaloga, Andrej Kollár, Peter Čerešňák, Miloš Kelemen a Matej Paulovič. Důvodem jsou většinou zdravotní neduhy po náročné sezoně.

„Vypadá to jako shoda okolností. Možná už to, že nepřijdou top hráči z Evropy, má pak vliv na hráče z NHL. Raději by přijeli, kdyby se podívali, že budou hrát se Cehlárikem, Hrivikem, Hudáčkem,“ přemýšlí Toth-Vaňo.

Připomíná, že Slovensko se řadí na turnaji k pětici celků bez jediné posily z NHL (dále Slovinsko, Kazachstán, Maďarsko, Dánsko). „Kvalita týmu je určitě nižší oproti tomu, na co jsme byli zvyklí hlavně minulý rok, kdy hrálo hodně hráčů z NHL. S výjimkou Erika Černáka jsme měli to nejlepší, co jsem mohli mít. Teď bylo omluvenek extrémně hodně od hráčů z NHL i české extraligy.“

Kauzy, jež zastiňují posun

Jsou i další případy, které v poslední době poněkud zastiňují to pozitivní, co se ve slovenském hokeji podařilo nastartovat i za pomoci kanadského trenéra Craiga Ramsayeho.

„Slovenský hokej jde dobrým směrem, ale poslední roky víc stagnuje a konflikty na něj nevrhají dobré světlo stejně jako téma KHL. Tyhle kauzy někdy bohužel zakrývají sportovní výkon,“ říká Toth-Vaňo. „Od doby, kdy přišel Craig Ramsay a Miroslav Šatan, šel náš hokej nahoru. Máme mladou generaci, dostávají šanci mladší hráči. Je to pozitivnější než v roce 2015, kdy byly konflikty, bojkot reprezentace. Šatan přišel s tím, že chce dát konflikty pryč ze stolu. A to je něco, co by se mělo udělat znovu.“

Jako příklad uvede i kritiku jedničky draftu Slafkovského, útočník Montréalu se loni otevřeně pustil do vedení svazu. „Ale podle jeho vyjádření už si to s Miroslavem Šatanem vyříkali,“ podotýká.

Připomene rovněž absenci útočníka Mariána Studeniče, který ve švédském Färjestadu zapsal v sezoně 44 bodů v padesáti zápasech. „Přišel na olympijskou kvalifikaci, ale jen v pozici třináctého útočníka, protože dorazil pozdě kvůli tomu, že v novém klubu zůstal trošku déle. Pak se urazil, že nebude třináctý útočník a odešel z reprezentace. Na základě toho se mu dveře do reprezentace zavřely a je slovíčkaření, zda se ji zavřel sám, nebo mu je zavřel Miro Šatan,“ přemítá slovenský novinář. „Ozývají se hlasy, že v reprezentaci měl být, protože ve Švédsku měl mimořádně vydařenou sezonu.“

V komunikaci svazu s hráči vidí Toth-Vaňo rezervy. „Český trenér Radim Rulík byl dvakrát v zámoří během sezony, ze Slovenska tam nebylo nikdo,“ krčí rameny. „Vztah extraligy k vedení svazu není ideální. Už se v kuloárech hovoří o tom, zda bude další rok Miroslav Šatan prezident, budou volby. Udělal hodně dobré práce, ale jistí lidé v hokejovém hnutí už mají pocit, že by měla nastat změna.“

Roste i kvalita slovenské extraligy, kterou posouvají také cizinci. „Soutěž se neskutečně zvedla finančně i herně. Zlepšuje se každý rok. Chodí sem dost kvalitních cizinců. Dokáží se zaplatit i kvalitní Slováci,“ říká Seznam Zprávám český brankář a hráčský agent Tomáš Vošvrda, který na Slovensku odchytal pět sezon.

„Naše soutěž se zlepšila i díky cizincům,“ souhlasí Konrád.

Nadějný Dvorský

Omlazený slovenský tým si na šampionátu zatím připsal očekávanou porážku s nadupanými domácími Švédy (0:5), pak si poradil se Slovinci (3:1) a také kvůli podražení Krištofa bral proti Rakousku jen bod po nájezdech. „Porazit Slovinsko byla povinnost, mají tady doopravdy slabý tým,“ nepřeceňuje výhru Toth-Vaňo.

„Se Švédy to byl pro mnohé chalany oťukávací zápas. Mančaft je mladý. Hodně hráčů hrálo na šampionátu poprvé, navíc proti favoritovi turnaje. Osahali si to, tlak na výsledek tam nebyl. Proti Slovincům to byl důležitý zápas, aby se chytili a začali si věřit,“ doplňuje Konrád, který letos po deseti letech v Olomouci ukončil kariéru.

I vzhledem k četným absencím není slovenský tým na turnaji pod takovým tlakem. „Bývá to tak, že když se úspěch nečeká, tak se něco udělá. Jsou tam šikovní mladí hráči z AHL. Budou hrát rychlý, fyzický hokej a lépe regenerovat. Může to být i výhoda,“ přeje si Konrád. „Čtvrtfinále by bylo super a tam se už dá jen překvapit.“

Omluvit se musel po zápalu plic také oblíbený čtyřiasedmdesátiletý kouč Ramsay, který na poslední olympiádě v Pekingu dovedl Slováky k historické bronzové medaili. Zastoupil jej asistent Vladimír Országh. „Országh je kvalitní trenér, to není oslabení. Dovolím si tvrdit, že s takto mladým týmem dokáže udělat víc, než by dokázal Ramsay, protože Országh si dokáže hráče naskautovat, Ramsay je tak neskautoval,“ tvrdí Toth-Vaňo.

Ani Országh nebude chtít ustoupit z aktivní hry, kterou od roku 2017 vštěpoval týmu Ramsay za všech okolností.

„Pár detailů pozměnil, ale pořád je aktivní hokej, není to třeba defenziva, jako poznají fanoušci z Třince, kde Orzságh působil. Uvidíme, zda se to bude měnit v průběhu turnaje,“ přemítá Toth-Vaňo. „V jistých fázích zápasů víc čekáme ve středním pásmu, ale není to extrémní změna. Nemyslím si, že proti Kanadě budeme hrát otevřený hokej a nahánět se s nimi jako by to udělal Craig Ramsay. To je možná i něco, co se mu vyčítalo - že jsme stále šli do zápasu se stejnou taktikou, i když by efektivnější bylo zvolit i něco jiné. Vlado Országh bude flexibilnější.“

Konrád doplní: „Základ zůstane stejný - útočný hokej. Vlado Országh tam dá nějaké své detaily.“

Větší prostor se ukázat dostávají nadějní hráči z AHL - Samuel Kňažko, Samuel Honzek, Martin Chromiak, Dalibor Dvorský, Adam Sýkora anebo o něco zkušenější Pavol Regenda. „Na nich teď tým stojí a na něj jsou i fanoušci nejvíc zvědaví,“ poznamená Toth-Vaňo. „V dobrém světle se ukazuje Regenda.“

Hlavně od Dvorského se očekávají velké věci, což je v devatenácti letech potřeba spíše mírnit. „Dalibor Dvorský je velký talent, vynikající hokejista. Ukázat se bude chtít víc hráčů i z Evropy, odevzdají maximum,“ poznamená Konrád. „Gólmani jsou všichni tři kvalitní. Nejsme na tom zle. Ani hráči z naší extraligy v reprezentaci nezklamou.“

Doporučované