Hlavní obsah

Správa železnic chystá studii pro trať z Mladé Boleslavi do Liberce

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

11. 9. 2020 22:32

Železniční spojení z Prahy do Liberce by mohlo zrychlit. Správa železnic vyhlásila soutěž na zpracovatele studie proveditelnosti modernizace trati mezi Mladou Boleslaví a Libercem, včetně přeshraničního spojení do Polska.

Článek

Následné úpravy by měly umožnit vedení expresních vlaků z hlavního města na sever Čech v hodinovém taktu. V tomto týdnu správa vypsala tendr i na zhotovitele projektu tzv. Všejanské spojky, která by zrychlila spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

Studie proveditelnosti se zaměří především na možnosti modernizace trati Mladá Boleslav-Turnov-Liberec až k hranicím s Polskem. Vedle toho ovšem prověří i případnou rekonstrukci úseku Liberec-Černousy, primárně s ohledem na potřeby mezistátní nákladní dopravy, ale také možnosti stavby nové trati v úseku Rychnov u Jablonce nad Nisou-Jablonec nad Nisou. Všechny úseky by měly být přednostně elektrifikovány.

Vítěz soutěže by měl na studii začít pracovat od letošního října, dokončit by ji měl na konci příštího roku. Prvním výstupem studie pak bude prověření postradatelnosti části kolejiště ve stanici Liberec, které chce Liberecký kraj využít pro rozšíření terminálu pro autobusovou dopravu.

Vedle spojení Mladá Boleslav-Liberec chce Správa železnic zlepšit železniční spojení i mezi Mladou Boleslaví a Prahou. Tzv. Všejanská spojka mezi Lysou nad Labem a Čachovicemi by se mohla začít stavět v roce 2027. Hotovo by mělo být o tři roky později. Výše investice se odhaduje na 4,8 miliardy korun. Správa železnic už dříve v tomto týdnu vypsala výběrové řízení na zhotovitele projektu.

Reklama

Doporučované