Hlavní obsah

Starostové i hasiči. Řecko obvinilo kvůli smrtícím požárům dvacet lidí

Prokuratura obvinila v souvislosti s požáry v Řecku dvacet lidí. (Video: Filip Kalčák)

 

Reklama

7. 3. 2019 16:37

Řecká prokuratura obvinila dvacet lidí v souvislosti s loňským požárem vesnice Mati a okolí. Mezi obviněnými je například vedoucí samosprávy zasaženého regionu Attika.

Článek

Přes jih Řecka se loni v létě přehnal smrtící požár. Při neštěstí přišlo o život na sto lidí. Nejhůře postižená byla přímořská vesnice Mati, kterou požár vypálil do základů. Oheň se bleskově šířil a zanechával za sebou spálené domy a auta. Mnozí lidé před živlem prchali do moře.

V souvislosti s tragédií nyní řecká prokuratura obžalovala dvacet lidí. Informoval o tom web britské televize BBC. Mezi obviněnými je například vedoucí samosprávy zasaženého regionu Attika nebo starostové měst Marathón a Rafina. Vedle nich čelí obžalobě současný velitel hasičského sboru i jeho předchůdce.

V souvislosti s případem prokurátoři vyslechli 350 svědků. Zpráva obžaloby, která vyšla sedm měsíců po požárech, obviněným vytýká organizační nedostatky. „Naprosto selhala komunikace, všude byl chaos. Státní složky trestuhodně nezvládly situaci,“ říká obžaloba podle BBC.

Obviněným hrozí pět let vězení. Prokuratura charakter jejich činů definovala spíše jako nedbalost než jako úmysl. Ve výjimečném případě mohou ale za mřížemi strávit i deset let.

K soudu půjde i pětašedesátiletý muž, který je obviněn ze založení požáru. Oheň se údajně rozšířil z jeho zahrady, na které spaloval odpad.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované